MUDr.Martin Müller
ordinace Tradiční Čínské Medicíny


www.nextlife.cz                                       


 
     
Home
Ordinace
Léčebné metody
Co léčíme
Ceník
Kontakt
Mapa stránek
Partneři-odkazy
 
     

Moudrý se učí
z chyb jiných.
Hlupák z vlastních.

                 ( Konfucius )

 
 
KONTAKT

MUDr.Martin Müller
Váňova 3225
272 01 Kladno
mobil: +420 774 732 258
www.nextlife.cz

 
     
Co léčíme - Články o tradiční čínské medicíně - Současné nemoci pohledem tradiční čínské medicíny

Současné nemoci pohledem tradiční čínské medicíny
 
 

Je to permanentní boj proti "vnitřnímu nepříteli" ("vnějšího nepřítele" zde představují úrazy či klimatické vlivy). Strava a emoce jsou našimi nejčastějšími vnitřními nepřáteli.

Stravu můžeme podstatně ovlivnit, emoce pak již méně, ale o to více s nimi musíme zápasit. Každý dobře ví, kde má své slabé místo – ať už je to závist, nenávist, strach, obava, zlost, žárlivost, pomlouvání, netolerance, nepokora… Život je neustálý a nekončící boj mezi dobrou energií ZHENG QI a škodlivou energií XIE QI. Proto, ať už je nemoc jakákoli a nepřítel mocný, ba z nejmocnějších, je třeba do poslední chvíle neustále bojovat: Koneckonců, bojovat s armádou mocných je vždy snazší než bojovat sám se sebou. Vzdorovat, nenechat se znechutit, nenechat se odradit!

 

 

Nekonečný boj dobra se zlem

Nekonečný boj mezi dobrou energií a škodlivou energií

Nekonečný boj s emocemi či nadměrnou a nevyváženou stravou

 

Důležité je mít cíl (správný, dobrý, "dobrou energii") a tím je cesta (v našem případě dlouhá, nekonečná, neustávající… ale výsledek pak stojí za to). Ne cíl je cesta, ale cesta je cíl. Důsledkem pak je vítězství, tedy zdraví a vítězství dobré energie nad špatnou, i když, jak vidíme i z našich dějin, někdy může být i zdánlivé…tzv. Pyrrhovo vítězství. Ovšem zdraví je neustálý dynamický proces a křehké jak naše rodící se nová demokracie ještě "v plénkách" a musí se neustále ošetřovat a opečovávat – prostě nic není definitivního, ale kam se síla napře, tam se svět hne!

A recept na spokojené stáří a dlouhověkost? Žádný není, resp. je jednoduchý (viz výše), ale na to dnešní člověk neslyší či nechce slyšet – tož každý sám svého zdraví a štěstí strůjce…

Nemoci, na které lidstvo umírá dnes, se liší od minulosti, kdy se umíralo na hlad, mor a souchotiny, čili na různé nemoci z nedostatku (jídla, tepla, hygieny, špatné epidemiologie, nadměrné fyzické zátěže a nedostatku odpočinku apod.), tedy stav, kdy člověk příliš brzy vyčerpal svoji životní esenci ledvin a dostatečně ji neživil.

Když nadbytek je nedostatek ...

Dnes je situace opačná, dominují tzv. nemoci z nadbytku – 90 % veškerých úmrtí ve stáří je zapříčiněno rakovinnými nádory, srdečními nemocemi a cévně mozkovými příhodami. Tyto 3 hlavní příčiny úmrtí v současné době mají i své příčiny dle TCM – jsou rovněž 3, ale mezi sebou se mohou vzájemně různě kombinovat: 1. Hlen TAN, 2. Blokáda krve YU XUE, 3. Vnitřní vítr NEI FENG.

Všechny tyto 3 čínské faktory jsou způsobeny nadbytkem – tedy buď nadměrnými negativními emocemi (či sice malými, ale neustále se opakujícími, což v důsledku vede ke stejnému efektu, tzn. k blokádě – viz 12 zlatých pravidel duševního zdraví) či nadměrnou a nevyváženou stravou, čemuž dnešní doba přeje dvojnásob (viz 12 stříbrných pravidel zdravého stravování – kdo z nás takto jí …).

Terapie dle čínské medicíny bude spočívat v rozpouštění hlenu TAN, rozproudění blokády krve YU XUE a ve vyloučení vnitřního větru NEI FENG.

Nejlepší je ale vždy prevence, tedy nemoci předcházet a to i tím, že každý ví, kde má své slabé místo, jež by si měl také náležitě ochraňovat, neboť kdo je připraven, toho nic a nikdo nepřekvapí! Jedno takové čínské přísloví praví: Kope studnu, až když má žízeň.

 

Nemoc

Hlen TAN

Blokáda krve
YU XUE

Vnitřní vítr NEI FENG

Alzheimerova choroba

*

*

 

Angina pectoris

*

*

 

Aterosklerosa

*

*

 

Cévní mozkové příhody (mrtvice)

*

*

*

Degenerace sítnice

 

*

 

Diabetes (cukrovka)

*

*

 

Fibromy či cysty v prsou

*

*

 

Cholesterol

*

 

 

Chronický zánět ledvin

 

*

 

Chronický zánět průdušek

*

 

 

Motolice, závratě

*

 

*

Myomy, vaječníkové cysty

*

*

 

Neuralgie trojklanného nervu

 

 

*

Obezita

*

 

 

Parkinsonova nemoc

 

 

*

Rakovina

*

*

 

Srdeční nemoci (infarkt)

*

*

 

Stařecká hluchota

*

*

 

Šedý zákal (katarakta)

*

 

 

Trombózy

*

 

 

Tukové nádory (lipomy, ateromy)

*

 

 

Ubývání paměti, mozková únava ve stáří

*

 

 

Vysoký krevní tlak

*

*

*

Zelený zákal (glaukom)

*

*

*

Zvětšená prostata či rakovina

*

*

 

Zvětšená štítnice (struma) cysta, nádor

*

*

 

Žlučníkové a ledvinové kameny

*

 

 

 

Potraviny, jež rozprouďují blokádu krve YU XUE, jsou kupř. bazalka, celer (kořen i nať), lilek (baklažán), feferonky (i listy), křen, pažitka, pórek, ředkvičky, koriandr, broskve a meruňky (i jejich jádra), hroznové víno, cukrové melouny (i pecky), kayenský pepř, koriandr, kurkuma, pálivá paprika, chili, šafrán, zázvorové listy, žlutá hořčice, jablečný či balsamikový ocet, semínka konopí setého (Cannabis sativa), žralok, krabi, mořské řasy.

Potraviny, jež rozpouštějí hlen TAN, jsou kupř. tofu (sójový sýr), BioSlzovka – Bílá perla Východu  či Nápoj čínských MUDRců , kroupy, lilek (baklažán), bílá ředkev (vodnice), celerová nať, cibulová nať, chřest, česnek, kedlubny (i listy), kapusta, růžičková kapusta, ředkvičky (i semínka), pórek, ředkev (tmavě červená), grapefruit, citróny, meruňky (i jádra), mandarinky (i sušená kůra), pomeranče, artyčoky, bezinky, hrušky, jablka (obzvláště slupky), olivy, olivový olej (panenský), bambusové výhonky, humr, langusta, ústřice, mořské řasy.

Potraviny, jež vylučují vnitřní vítr NEI FENG, jsou kupř. BioSlzovka – Bílá perla Východu či Nápoj čínských MUDRců , kroupy, kuskus, pšenice špalda (bulgur), rýže, kukuřice (polenta), fazole adzuki, žlutý a zelený hrášek, červené sójové boby, tofu (sójový sýr), kedlubny, lilek (baklažán), řapíkatý celer, chřest (bílý), červená řepa, květák, pažitka, dýně, cukety, hlávkové a čínské zelí, brokolice, špenát, rajčata, hlíva ústřičná, ananas, hrušky, jablka, kokosový ořech, jahody, rybíz, rozinky, černé olivy, bambusové výhonky, vlašské, pistáciové, kešu a piniové ořechy, sardinky, krabi, krevety, losos, okoun, platýz, chobotnice, sépie (kalamary), mušle (slávky jedlé), mořské řasy, kachna, králík, řeřicha, bobkový list, meduňka, slunečnice, kopřiva, tvaroh, čerstvé sýry (lučina), ovčí mléko, jogurty ovčí a kozí, sójové a kokosové mléko, zelený čaj, kefír, podmáslí, syrovátka.

text: MUDr. Petr Hoffmann

 

© 2012   MUDr. Martin Müller - ordinace TCM