MUDr.Martin Müller
ordinace Tradiční Čínské Medicíny


www.nextlife.cz                                       


 
     
Home
Ordinace
Léčebné metody
Co léčíme
Ceník
Kontakt
Mapa stránek
Partneři-odkazy
 
     

Dítě narozené za dne,
se podobá otci,
narozené v noci,
matce.

                        ( z Číny )

 
 
KONTAKT

MUDr.Martin Müller
Váňova 3225
272 01 Kladno
mobil: +420 774 732 258
www.nextlife.cz

 
     
Co léčíme - Články o tradiční čínské medicíně - Těhotenství z pohledu TCM

Těhotenství z pohledu TCM
 Těhotenství z pohledu TCM
Těhotenská nevolnost z pohledu TCM
Nedostatek či ztráta mateřského mléka z pohledu TCM

 

 


 

Těhotenství = pravé ženství
aneb žena a plod jsou na jedné lodi

 

            Těhotenství z pohledu TCM

 

Dle TCM se v každém těhotenství věnuje pozornost nejen ženě, ale i nenarozenému dítěti. Nic nového, říkáte si, tak je to i v naší západní medicíně. Tradiční čínská péče však v sobě zahrnuje každodenní režim, odpovídající stravu, podpůrná cvičení a zajímá se o emoční stav každé budoucí maminky.

 


I pravil čínský klasik:

Těhotná žena by neměla býti atakována šoky, starostmi či trpět únavou, ani by neměla nadměrně jísti syrovou zeleninu a ovoce, chladné potraviny, jako jsou zmrzlina a potraviny z lednic, jídla kyselá a mastná, stejně tak jako jídla kořeněná a ostrá. Její mysl by měla býti uvolněná, měla by naslouchati klidné hudbě a čísti kvalitní knihy. Budoucí matka musí míti na paměti, že plod v jejím lůžku bude vždy ovlivněn vším, co ona dělá, neboť plod je ovlivňován jak vnitřními poměry v děloze, tak i vnějšími okolnostmi z matčina života.
 

Především by se každá těhotná žena měla snažit dodržovat každodenní režim, tedy určitou pravidelnost, řád a pořádek. A to jak v aktivitě, tak v práci, v jídle, v odpočinku a ve spánku. Tato doporučení nám budou připomínat doporučení chytré horákyně: Měla by být aktivní, ale ne zase až tak moc, do úplného vyčerpání (kupř. nošení těžkých nákupů či náročné vysokohorské tůry). Měla by dostatečně spát, ale ne zase až tak příliš (dlouhé ležení může zapříčiňovat stagnaci energie čchi v děloze). Neměla by být ani hladová ani přejedená apod.
V případě jakékoliv nemoci matky je jasné, že vše se dotýká i nenarozeného dítěte. Rovněž platí, že zdravá matka má podstatně lepší předpoklady zplodit a porodit zdravého potomka.

 


Emoce ve své moci míti

Největší vliv hrají (a to nejen v těhotenství) jako vždy emoce. Jakákoliv nadměrná či dlouhodobá emoce se jako první stimul přenáší i na plod. Nadměrná radost rozstřelí srdeční čchi, vztek a zloba vzedmou horkost v játrech, nadměrné přemýšlení a zádumčivost vede ke stagnaci čchi ve slezině, smutek a obava oslabí plíce, strach a ustrašenost vyčerpají ledvinovou esenci. Pokud je vnitřní energie těhotné ženy (v důsledku těchto emocí) narušena, může tento stav bránit dostatečnému rozvoji vnitřních orgánů plodu, což vede buď k vrozeným postižením a nemocem anebo i k potratu.

 


Těhotenský sex upraviti

Dle TCM je omezení sexuálního styku v určitém stádiu těhotenství nutná a to pro stabilizaci plodu a prevenci potratu. Platí, že první 3 měsíce těhotenství a poslední 3 měsíce těhotenství je vhodné omezit intimní styk. Děloha je totiž propojena s dráhou ledvin, která zase vyživuje a udržuje plod v děloze. Při sexuálním styku dochází u těhotné ženy k úniku ledvinové esence jin, která pak zase dostatečně nevyživuje plod. Jinými slovy - ledvinový jin je spotřebován k orgasmu. Pokud je ledvinový jin v normě, matka i plod se těší plnému zdraví.
V opačném případě může vést buď (v prvních měsících) k potratu, nebo (v posledních měsících) k těhotenským komplikacím, jako je předčasný odtok plodové vody, předčasné odlučování děložního lůžka (placenty) a k předčasnému porodu. Stejně tak i různé cizí baktérie, zanesené při sexuálním styku, mohou zapříčiňovat ranné infekce a záněty s horečkou, a to jak novorozence, tak i matky.

 


Dobrá strava sílu dává

Stravování a výběr jídla každé těhotné ženy jsou úzce spjaty s růstem plodu a to je také důvod, proč by matka měla jíst nejen to, co jí chutná, ale hlavně to, co prospívá i jejímu miminku.
Dle TCM jsou během těhotenství obzvláště
vhodné potraviny jako ryby, vejce, fazole, celer, k pití se doporučuje převařená voda s citronem. Pestrá, jednoduchá a vyvážená strava je základem, stejně jako pravidelnost, a tím předcházení hladovění či přejídání.
Naopak jako
nevhodné potraviny jsou jídla s tzv. chladnou energií jako zelené saláty, grapefruity, ananasy a krabi, neboť poškozují ("zachlazují") slezinu a žaludek. Po 7. měsíci se nedoporučují slaná jídla (z důvodu otoků). Rovněž mastná, olejovitá a tučná jídla jsou obtížně stravitelná a poškozují slezinu, jež produkuje pak hlen TAN. Tzv. ostrá a horká jídla (kořeněná jídla, cibule, pažitka) produkují vznik vnitřního ohně, jenž pak zneklidňuje plod. Kupř. dětský ekzém, který se objevuje v prvních 3 měsících po narození, obzvláště pak na hlavě (ve kštici) a na obličeji, je zapříčiněn nadměrnou konzumací matky tzv. horkých a ostrých jídel, které vedou ke vzniku horkého toxinu RE DU…

 


Mírné cvičení v mezích zákona

Těhotná žena by si měla udržet glanc i balanc mezi prací a odpočinkem, obzvláště v prvních a v posledních 3 měsících těhotenství. Zdravá žena může částečně každodenně pracovat s tím, že bude redukovat svoji zátěž s blížícím se porodem. Měla by také umírněně a přiměřeně lehce cvičit, aby tak podpořila cirkulaci energie čchi a krve a tím zdraví nejen své, ale i zdraví plodu. Naopak by se měla vyhnout namáhavé či dlouhodobé práci, stejně tak jako tvrdým náročným fyzickým cvikům (skoky, zvedání), které by mohly vyvolat potrat či předčasný porod.

 


Kouření a alkohol škodí zdraví, těhotným obzvláště!

Dle TCM slezina a žaludek jsou prameny energie čchi Qi a krve XUE. Růst a rozvoj každého plodu záleží právě na energii a krvi matky. Pokud je těhotná žena "otravována jedy" typu nikotin či alkohol, slezina a žaludek jsou pak oslabeny a nemohou produkovat dostatek energie a krve a tudíž ani zásobovat plod. Navíc alkohol přináší do těla vlhko a horko SHI/RE, které se přenáší na plod, který se pak rodí s tzv. nitroděložními toxiny RE DU, jež zapříčiňují v budoucnu vznik různých nemocí typu alergií, alkoholového syndromu či svalové atrofie. Rovněž novorozenecká žloutenka (doprovázená často zácpou) je často způsobena popíjením alkoholu během těhotenství. Pití alkoholu během těhotenství je zcela nevhodné, neboť každý plod by měl vstřebávat čistou a klidnou energii od matky. Alkohol však není jen extrémně horký, ale také narušuje tělesnou energii a uvádí ji ve zmatek a chaos… praví se ve starých čínských knihách.
Kouření matky je pro dítě stejně nezdravé jako alkoholismus. Každý plod je velmi citlivý na sebemenší obsah nikotinu v krvi matky. Kouřící matky musí počítat s tím, že častěji budou rodit předčasně a navíc i méně zdravé děti než nekouřící matky. Nikotin přináší do těla štiplavé ostré horko, které se snadno mění na oheň. Tento oheň se dostává skrze dělohu do plodu a zapříčiňuje tzv. horké nemoci čili nemoci, typu ekzémů, astmatu či psychických poruch, jako je ADHD syndrom (hyperaktivní chování), lehká mozková dysfunkce, dyslexie, autismus apod.

 


Není bylina jako bylina!

Každá bylina, a potažmo tedy i potravina, může být ve svém důsledku toxická, záleží vždy na 2 faktorech: 1. na velikosti dávky (kvantitě) a za 2. na vhodnosti té které či bylinné směsi pro daný terén (kvalitě) – prostě musí vždy padnout klíč do zámku.
V těhotenství by se proto měly vždy s velkou opatrností a jen v malých dávkách a po nezbytně nutnou dobu používat tyto 3 základní okruhy bylin (dle TCM):

 1. Byliny, jež vyvolávají pocení.
 2. Byliny, jež rozprouďují krev a povzbuzují střevní peristaltiku.
 3. Byliny, jež podporují močení.
 


Za devatero horami a desatero řekami …

 
Měsíc Vývojové stádium

Doporučená strava

Nedoporučená strava

Psychika

Denní režim

Vyživující dráha


1. měsíc

1.-4. týden

tvarování měsíčního embrya

 

vařená hladká rýže, ječmen, potraviny s tzv. kyselou chutí jako kupř. kachna, rajčata, ovoce jako jsou jablka, švestky, jahody, maliny, broskve, meruňky, hroznové víno, ananas, mandarinky, kustovnice

mořské plody a štiplavá, ostrá jídla s pronikavou chutí jako kupř. ostrá koření jako je česnek, cibule, feferonky, chilli, pepř, pórek, ředkvičky, křen, pažitka, kedlubny, máta, bazalka, rozmarýn

vyvarovat se šokům, strachu, obavám a úzkostem

 

hodně spát a vést poklidný život játra - proto se v této době na dráze jater nedoporučuje akupunktura

2. měsíc

5.–8. týden

základní tělo embrya je vytvořeno

vařená hladká rýže, ječmen, potraviny s tzv. kyselou chutí (viz 1. měsíc) mořské plody a štiplavá, ostrá jídla s pronikavou chutí (viz 1. měsíc) vyvarovat se šokům a ochraňovat si duši a tělo pokud možno žít v klidu se svým okolím

žlučník - proto se v této době na dráze jater nedoporučuje akupunktura


3. měsíc

9.-12. týden

plod se stále ještě rozvíjí a je snadno náchylný k postižení z vnějšího prostředí pšenice, čočka, čekanka, zelený čaj, srdce hovězí či vepřové černá káva a tzv. hořká jídla (kupř. čekanka, chřest, černá káva, hlávkový salát, mořské řasy, kedluben)

vyvarovat se smutku, starostí a šoků

častější odpočívání v pozici rovného a vzpřímeno sedu, nevyhledávat starosti ani nadměrné touhy a přání

srdce - proto se v této době na dráze jater nedoporučuje akupunktura


4. měsíc

13.-16. týden

plod začíná přijímat vodní energii ledvin do svých cév

rýže, celozrnné pečivo, ryby, kůzlečí maso jako 3. měsíc, vždy jen malé porce snaha o vyrovnanost a psychickou harmonii dostatečný odpočinek i přiměřený pohyb, čtení a poslech hudby tři ohniště - proto se v této době na dráze jater nedoporučuje akupunktura

5. měsíc

17.-20. týden

plod přijímá energii Qi a krev XUE do svých cév, všechny čtyři končetiny jsou kompletní

rýže, pšenice, ječmen, celozrnné pečivo, hovězí a jehněčí maso, jídla, ochucené některým z těchto koření - fenykl, anýz, skořice, hřebíček, pepř

tzv. suchá jídla - tedy smažená a pražená jídla jako jsou kupř. řízky (a vše smažené v trojobalu), hranolky, chipsy, smažená kuřecí křidýlka apod

příliš necestovat a užívat si domácího klidu

nadměrný hlad či nadměrné pití tekutin, příliš se neunavovat a vyčerpávat, ráno si pokud možno přispat, plavat

slezina - proto se v této době na dráze jater nedoporučuje akupunktura

6. měsíc

21.-24. týden

začínají se vytvářet šlachy a kosti

zvýšit množství masa v jídelníčku (pro rozvoj kostí, svalů a páteře)

ostrá a pálivá, extrémně kyselá, sladká či slaná jídla včetně humrů, krevet, mušlí, nevhodné koření - fenykl, anýz, skořice, hřebíček, pepř

nepřipouštět si starosti

snaha o aktivitu, nezůstávat doma a trávit více času venku, nepřejídat se žaludek - proto se v této době na dráze jater nedoporučuje akupunktura

7. měsíc

25.-28. týden

začínají se vytvářet kosti a kostní dřeň, kůže a vlasy začínají růst

lepkavá rýže, kravské mléko, sýr, vlašské ořechy, šproty, vepřové plíčky

tzv. ostré potraviny (viz 1. měsíc)

nekřičet a neplakat

aktivita, příliš neodpočívat, trochu cvičit, procházky, pobyt v suchu

plíce - proto se v této době na dráze jater nedoporučuje akupunktura

8. měsíc

29.-32. týden

rozvoj růstu kůže, všechny tělesné dutiny jsou již vytvořeny

fazole, kukuřice, lilek, dýně, sója, špenát, žampióny, fíky, datle, rýžové otruby

tzv. ostré potraviny (viz 1. měsíc)

zůstat v klidu

nepracovat příliš tvrdě, nepřehánět to s pohybem, nehladovět

tlusté střevo - proto se v této době na dráze jater nedoporučuje akupunktura


9. měsíc

33.-36. týden

růst vlasů a ochlupení na kůži

tzv. sladká jídla - vařená zelenina s rýží, kroupami, jáhly, polentou, ovsem, bulgurem, kuskusem, hrachem či slzovkou (Bílá perla východu), čočkou, fazolemi, cizrnou

příliš slaná jídla

vyvarovat se strachu

nesedat si na vlhká místa, nosit volný oděv

ledviny - proto se v této době na dráze jater nedoporučuje akupunktura


 

10. měsíc 37.– 40. týden Lékaři TCM doporučují pro porod 6 kouzelných slůvek: Dobře spáti, bolest vydržeti, pomalu roditi!

 


Růst hory Tchaj

Od prvních známek těhotenství pak čínská medicína doporučuje užívání bylinné směsi Růst hory Tchaj , jež nejen že vyživuje krev matky a plodu, ale zároveň posiluje dělohu a harmonizuje stav mezi játry a slezinou, tolik důležitý pro zdárný fyzický a psychický vývoj plodu. Užívá se po celou dobu těhotenství a to až do porodu v obvyklé dávce 3 x 4 tablety denně. Nemá žádné kontraindikace kromě akutní nemoci s horečkou.

 


Nejčastější těhotenská potíž

Těhotenská nevolnost z pohledu TCM

 

se zvracením začíná kolem 6. týdne a trvá až do 13. týdne, někdy i déle. Dle TCM jsou nejobvyklejší příčinou tyto 3 situace:
 

 1. Nedostatečnost sleziny a žaludku PI QI XU se projevuje zvracením čirých slin (ihned po jídle), nechutenstvím, ztrátou chuti v ústech, špatným trávením, únavou, nespavostí.
  Terapie: Úklid obilné sýpky  + Tygří pramen
   
   
 2. Nerovnováha mezi játry a žaludkem GAN QI FAN WEI se projevuje zvracením kyselých hořkých tekutin, napětím na hrudi, zíváním, psychickou nepohodou, hořkem v ústech, závratěmi.
  Terapie: Spadnutí kamene ze srdce  +  Obnova spálené země
   
 3. Stagnace vlhkého hlenu ve středním ohništi TAN SHI se projevuje nevolností a zvracením vodových hlenů s chyběním pocitu žízně, pocitem plnosti na hrudi, nechutenstvím, lepkavým a mastným pocitem v ústech.
  Terapie: Šavle malého samuraje  + Hostina pěti chutí  
 


Nejčastější poporodní potíž

Nedostatek či ztráta mateřského mléka z pohledu TCM

 

může mít 2 hlavní příčiny:
 

 1. Nedostatečnost krve XUE XU se projevuje buď žádnou či slabou sekrecí čirého řídkého mléka, nebolestivými či neoteklými bradavkami, nechutenstvím, bledostí, únavou.
  Terapie:
  Náramek osmi perel  + Harmonie z broskvového háje
  Doporučené potraviny: hovězí maso, kuře, kapr, fazole azuki, tofu, datle, chobotnice, vlašské ořechy, hlávkový salát.

   
   
 2. Stagnující čchi jater GAN QI ZHI se projevuje žádnou či jen velmi slabou sekrecí mléka, otokem a bolestivostí bradavek nebo tuhým, koncentrovaným a mazlavým mlékem, nechutenstvím, psychickou nepohodou, vnitřní horkostí.
  Terapie:
  Zklidnění zčeřené hladiny  + Spadnutí kamene ze srdce
  Doporučené potraviny: sladké brambory, sladká rýže, fazole azuki, žampiony. Nevhodná jsou jídla s ostrou, štiplavou a pálivou chutí.

   
                                                                                             Přivést na svět dítě
znamená vykoupat se
v prameni života

 


                                                                                                                                           text: MUDr. Petr Hoffmann


© 2012   MUDr. Martin Müller - ordinace TCM