MUDr.Martin Müller
ordinace Tradiční Čínské Medicíny


www.nextlife.cz                                       


 
     
Home
Ordinace
Léčebné metody
Co léčíme
Ceník
Kontakt
Mapa stránek
Partneři-odkazy
 
     

Kdo není trpělivý
v maličkostech,
tomu se nezdaří
velké záměry.

               ( Konfucius )

 
 
KONTAKT

MUDr.Martin Müller
Váňova 3225
272 01 Kladno
mobil: +420 774 732 258
www.nextlife.cz

 
     
Ordinace - První vyšetření a stanovení postupu léčby dle tradiční čínské medicíny

První vyšetření a stanovení postupu léčby dle tradiční čínské medicíny
 

Při prvním vyšetření pacient absolvuje vstupní pohovor s podrobným dotazováním se na jeho obtíže, vyšetření pulzu a diagnostiku jazyka. Každému pacientovi je při prvním vyšetření vyfocen jeho jazyk a uložen do počítače pro následné porovnání při zavedené léčbě.

Na podkladě zjištěných skutečností o zdravotním stavu je stanovena diagnóza dle TCM a doporučena bylinná léčba (fytoterapie), akupunktura nebo dietetika založená na principech TCM.

Současně při terapii čínskými bylinnými tabletami je žádoucí dodržovat doporučenou a nedoporučenou stravu.
Kontroly jsou obvykle dle stavu od 1 do 3 měsíců při zavedené fytoterapii. Pro akupunkturu, moxování, baňkování, horké kameny se frekvence sezení a aplikací řídí podle chronických či akutních příznaků onemocnění, od aplikace každodenní po aplikace 2-3 krát týdně.

 

Diagnostika podle jazyka:

 

"Jazyk jako odraz zdraví a nemoci"

 

 

Diagnostika v TCM vychází z poznání, že co se děje uvnitř těla, se projevuje navenek. Vyšetření jazyka podá základní informace, které orgány jsou narušeny, ale i mnoho informací o druhu onemocnění.

Jednotlivé oblasti jazyka odrážejí stav jiných tělesných orgánu. Špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plicím, střed jazyka žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám, močovému měchýři, tenkému a tlustému střevu.

Barva jazyka poskytuje okamžitý a jasný obraz momentálního stavu a je spolehlivým indikátorem např. skutečného původu citových problémů. Úzkostný a neklidný člověk má zarudlý celý jazyk nebo jeho špičku. Vyčerpání životní síly je příčinou bledého jazyka. Bledé tělo jazyka znamená také problémy s krví. Červená barva těla jazyka značí přítomnost zánětu v organismu. Fialové tělo jazyka znamená stázu krve. Namodralé tělo jazyka bez povlaku ukazuje na naprostý kolaps životní síly a krve, u těhotných žen může signalizovat hrozící potrat.

Povlak na jazyku je normálním projevem činnosti zejména žaludku a sleziny. Jazyk zdravého člověka by měl mít bílý, lehce vlhký a tenký povlak pevně spojený s povrchem jazyka, který nelze setřít. Nejtenčí je na okrajích a špičce, tlustší ve středu (oblast žaludku a sleziny) a ještě silnější je na kořeni jazyka. Povlak má zásadní význam při diagnostice akutních onemocnění způsobených škodlivinami, kdy tloušťka povlaku je přímo úměrná jejich intenzitě.

Znalost diagnostiky podle jazyka nám umožňuje nejen odhalit onemocnění a sledovat průběh jeho léčby, ale i možnost stanovit prognózu onemocnění.

     

     

Vyšetření pulzu:

 

Pulzová diagnostika je další z metod TCM, kterou lze odhalit energetickou nerovnováhu nebo blokaci v organismu a tím nalézt příčinu zdravotních potíží. Vyšetřením pulzu zjišťujeme svými prsty na třech pozicích jak na levém, tak na pravém zápěstí nejen počet pulzů, ale hlavně jeho kvalitu dle zásad TCM, např. je-li pulz silný, slabý, rychlý, pomalý, povrchový či hluboký atd.


Na základě pulsové diagnostiky lze stanovit léčebný plán dle pravidel TCM s předpisem odpovídajících bylinných směsí, vhodných dietetických opatření a akupunktury.

 

© 2012   MUDr. Martin Müller - ordinace TCM