MUDr.Martin Müller
ordinace Tradiční Čínské Medicíny


www.nextlife.cz                                       


 
     
Home
Ordinace
Léčebné metody
Co léčíme
Ceník
Kontakt
Mapa stránek
Partneři-odkazy
 
     

Jíst méně,
ale částěji
vede k uzdravení.

                   ( z Číny )

 
 
KONTAKT

MUDr.Martin Müller
Váňova 3225
272 01 Kladno
mobil: +420 774 732 258
www.nextlife.cz

 
     
Co léčíme - Články o tradiční čínské medicíně - Harmonické stravování

Harmonické stravování
 
 
Správně se stravovat je opravdu umění. Není v tom však zase až tak moc složitého, jde jen o to uvědomit si, co našemu tělu prospívá a co mu škodí a změnit tak svoje zakořeněné návyky. To bývá nejtěžší, neboť člověk je od přírody pohodlný a hledá vždy tisíce důvodů k tomu, aby si ospravedlnil svoje prohřešky. V opačném případě je mu však odměnou nezapomenutelný pocit svěžesti, síly a radosti z kvalitního života v důsledku tělesného a duševního zdraví. Každé jídlo působí totiž jako lék a kdo nezmění svůj způsob stravování, tak mu léky (jak bylinné, tak chemické) nejsou nic platné.
 

 

 

"Ze třech desetin léčí lék,
ze sedmi desetin správná životospráva"

praví jedno čínské přísloví. Tak velkou váhu přikládá čínská medicína tomu, co projde dovnitř našimi ústy.

 

Z kvalitní potravy se pak vyrábí i kvalitní "palivo" (energie a krev), které je nutné pro zdravý chod organismu. Naopak, nekvalitní strava zavdává příčinu mnoha nemocem, o kterých bychom se původně ani ve skrytu duše nedomnívali, že mohou být způsobeny stravou. Výčet těchto nemocí by mohl být nekonečný.
Kvalitní strava není to, co nám chutná, ale to, po čem se cítíme dobře. Platí zásada, že dobré jídlo (vhodné pro náš organismus) je takové, po kterém se cítíme lépe než před ním! Již z tohoto vyplývá, že pokud je člověk po jídle unaven, ospalý, nafouknutý a s pocitem tíhy v břiše, tak toto jídlo nebylo pro něho to pravé ořechové či že jeho zažívací trakt není v pořádku. Za trávení totiž odpovídá (dle čínské medicíny) hlavně dráha žaludku a sleziny. Dráha sleziny je vůbec nejdůležitější v produkci životodárné energie QI a krve, které pak rozesílá do všech ostatních orgánů a okrsků našeho těla a zároveň přebytky této potravní esence ukládá do rezervy na horší časy a to do dráhy ledvin. Naopak, v případě oslabené dráhy sleziny (kupř. v důsledku nevhodné stravy) jsou na pomoc trávení povoláni (jako blaničtí rytíři) rezervy z dráhy ledvin a celkový energetický potenciál organismu tak postupně klesá a úměrně tomu i kvalita života. K tomu, aby dráha sleziny mohla úspěšně plnit svoji funkci, potřebuje tzv. vnitřní sucho, tzn. že jídla, která přinášejí tzv. vlhko do organismu (uvedeny dále), oslabují trávení. Tyto jídla totiž způsobují bažinatý terén, ve kterém se správná funkce dráhy sleziny doslova "utopí". V tomto terénu se pak daří i různým mikrobům, virům a plísním a začarovaný kruh jest dokonán.

Jídla, která nejvíce zatěžují dráhu sleziny, neboť přinášejí nadměrné vlhko, chlad a horko do organismu, jsou tato:

 • veškerá jídla z bílého cukru a z bílé mouky (tj. sladkosti, cukrovinky, čokolády, bílý chléba bílé pečivo, vaječné těstoviny)
 • veškeré výrobky z kravského mléka (mléko, šlehačka, sýry, jogurty, tvaroh, podmáslí, máslo...)
 • veškerá pečená, smažená, grilovaná a fritovaná jídla (masa, sýry, hranolky, steaky...)
 • veškerá syrová zelenina a ovoce
 • veškeré chladné a sladké nápoje, zmrzlina

Neznamená to však naprostý zákaz jídel z této skupiny, pouze jejich omezení v rozumné míře tak, aby se člověk cítil spokojený a tedy i z draví.

Jídla, která posilují dráhu sleziny, neboť vyživují energii a krev a vylučují nadměrné vlhko, horko a chlad z organismu, jsou tato:

 • veškeré obiloviny (jáhly, pohanka, celozrnná rýže, pšenice, oves, kroupy…)
 • veškeré luštěniny (čočka, hrách, fazole, sója...)
 • koření (skořice, zázvor, koriandr, lékořice)
 • veškerá vařená, dušená a napařovaná jídla (maso - hlavně bílé, ryby, drůbež, zelenina - hlavně mrkev a dýně, nejlépe oranžová Hokaido)
 • polévky z drůbeže (obzvláště ze slepice, perličky, krůty...)
 • tykvová zelenina (cuketa, dýně...)
 • veškerá jídla neutrální, nevýrazné chuti

Zdá se vám to nemožné se takto zdravě v Čechách stravovat? Stačí navštívit nejbližší prodejnu zdravé výživy či vegetariánskou restauraci a vaše srdce jistě zaplesá nad nabídkou biopotravin, o nichž jste dříve neměli ani ponětí. Znovu zdůrazňuji, že jde jen o to více se o tuto problematiku zajímat a nenechat se odradit či znechutit tzv. českými jedlíky ze svého okolí. Koneckonců toto jsou jen všeobecná doporučení, nejedná se o žádnou univerzální a jedině správnou dietu, vždy je vše individuální - co vyhovuje jednomu, nemusí též vyhovovat druhému. Každý si musí vysledovat svůj jídelníček sám a naučit se vycítit jakýmsi šestým smyslem, co mu prospívá a co ne. K tomu slouží i tato doporučení, která jsou vysledována čínskými lékaři po tisíciletí. Číňané si nepřejí žádnou askezi, nic nezakazují ani neupřednostňují, jen doporučují tak, aby vše bylo ku prospěchu člověka. Proto i jejich zákonitosti jsou zcela logické, kupř. v zimě by se mělo jíst více masa, které zahřívá organismus, naopak v létě zase více ovoce a zeleniny, které organismus ochlazuje apod.

 

 

 

Každé jídlo působí jako lék,
každé onemocnění vyžaduje
změnu stravování, tj. jídelníčku

 

Ideální jídelníček by měl (dle zásad čínské medicíny) vypadat následovně:

Ráno: je nejdůležitějším pro dráhu sleziny a tedy i pro jídlo. VŽDY by měl člověk snídat a to pokud možno ve stejnou hodinu, ne ve spěchu a měl by si udělat na jídlo čas. Po ránu se doporučuje vždy teplé jídlo, nejvhodnější je jahelná kaše (nebo vařené obilné vločky či polenta) se skořicí a dušeným ovocem (nebo rozinkami či kompotem), event. se zeleninou, čerstvými bylinkami a houbami, uvařená ve vodě a předtím 3x spařená vodou (200g jáhel), která dokonale zasytí, je dietní a navíc perfektně posílí slezinu a vysuší nahromaděné vlhko v organismu. Člověk se pak cítí lehký, plný elánu a s radostí vyráží do nového dne vstříc novým zážitkům. Během několika dní se vytrácí nutkavá chuť na sladké a po několika týdnech zmizí i nadváha! K zapití je vhodná meltová káva či žitovka. Pro milovníky masa je možno posnídat i polévku z drůbeže, doplněnou zeleninou nebo jáhly s přikusováním knackebrotu bez kvasnic (Wasa) či tzv. pěnového chleba.

Poledne: po syté snídani až tak velký hlad v poledne již není a proto je možno zvolit kupř. jen lehký zeleninový sendvič či zeleninové rizoto z celozrnné rýže či dušené maso se zeleninou a mrkví.

Večer: pokud možno opět v pravidelnou dobu (nejlépe kolem 18.00 hod.) se doporučují kupř. celozrnné bezvaječné nudle se zeleninou a houbami či tofu. Kolem 20.00 hod je možno si dopřát trochu přirozeně sladkého na dobrou klidnou noc jako jsou kupř. sušené nesířené rozinky, meruňky, fíky, kokosové plátky apod.

Po celý den je vhodné popíjet (dle žízně) slabý zelený čaj LUNG JING (Dračí studna), který vylučuje škodlivé zplodiny z organismu, čímž snižuje překyselení organismu. Toto překyselení je produktem špatného trávení či nekvalitní stravy (jednostranné, zatěžující, nadměrné - sladkosti, bílé pečivo, mléčné výrobky, uzeniny, konzervy, grilovaná, smažená a pečená masa apod.) a vytváří veškeré předpoklady ke vzniku již zmíněného bažinatého podhoubí, které působí přímo destruktivně na veškerý organismus a je příčinou celé řady nemocí (zánětů, nádorů, chronických a opakovaných nemocí atd.). V případě těchto trávicích a zažívacích potíží (včetně obezity) je zapotřebí změnit svoji životosprávu dle výše uvedeného jídelníčku. Pokud se problémy upraví, je vhodné i nadále se stravovat dle zásad správné výživy, kupř. metodou dělené stravy. (Více v knize U. Summové: Velká kuchařka dělené stravy - nakl. Euromédia).

Strava by měla být střídmá, pestrá a pravidelná.

Měli bychom jíst tak dobře, aby se nám i dobře žilo. Jídlo by mělo být vždy požitkem, prožitkem a přinášet radost. Nechť na to nikdy při svých gurmánských výletech a spanilých jízdách po jídelních lístcích nezapomínejte!

Vysvětlení k tabulce
VÝŽIVA PODLE 5 ELEMENTŮ:

V prvé řadě strava musí býti chutná, zdravá a stravitelná !

Horké potraviny chrání před chladem, proto by se měly užívat převážně v zimě. Teplé potraviny zvyšují aktivitu, nejlépe zeleninové polévky či dlouho vařené vývary z masa. Neutrální potraviny dodávají energii ČCHI, hlavně obiloviny a luštěniny. Osvěžující potraviny napomáhají tvorbě krve, hlavně zelenina a ovoce. Studené potraviny chrání před horkem, proto by se měly užívat převážně v létě.

V oblasti, v níž člověk žije, rostou přesně ty potraviny, které v danou roční dobu člověk potřebuje!

DŘEVO

potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně na jaře.

OHEŇ

potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně v létě.

ZEMĚ

potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně v pozdním létě a v mezidobích tzv. DOJO (viz tabulkový roční cyklus).

KOV

potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně na podzim

VODA

potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně v zimě.

Ideální strava by měla v sobě obsahovat potraviny od každého z 5 elementů, jen tak může býti pestrá a zdravá. Nejlépe je však vybírat vždy ze skupin neutrálních, event. teplých či osvěžujících, aby tak nedocházelo k narušení trávení, jako se to děje při požití jídel z extrémních skupin horkých či studených potravin.

Zdravý člověk, který si chce nadále udržet své zdraví, by se měl stravovat hlavně z jídel neutrálních a event. teplých a osvěžujících.

Člověk horkého typu (horkokrevný, červený v obličeji, rychle mluvící, aktivní atd.) by si měl vybírat potraviny převážně ze skupin studených, osvěžujících a neutrálních potravin.

Člověk studeného typu (zimomřivý, bledý, pomalu mluví se slabým hlasem, pasivní atd.) by si naopak měl zvolit potraviny potraviny ze skupiny horkých, teplých a neutrálních jídel.

Dlouholeté zkušenosti starých Číňanů v oblasti stravování potvrzují, že jednoduché principy se osvědčily a jsou funkční i dnes.

Žádné tabulky ani návody vám neřeknou, co je pro vás opravdu dobré. Toto je schopno jen vaše tělo, které je úžasná laboratoř, plná nekonečných pochodů. Naučte se naslouchat sami sobě a poznáte, co opravdu potřebujete.

Prvek

Horké

Teplé

Neutrální

Osvěžující

Studené

 

Dřevo


kyselé, vede dovnitř a dolů, uchovává šťávy

 

obilí: zelené zrno;
ovoce: granátové jablko, švestka(čerstvý)
maso: slepice;
bylinky/koření: ocet, petržel;
nápoje: třešňová šťáva

obilí: bulgur, kuskus, špalda;
ovoce: ostružina, malina;
ostatní: kvasnice;
nápoje: šípkový čaj;

obilí: pšenice
zelenina: výhonky alfalfa, výhonky luštěnin, řeřicha, kyselé zelí, výhonky sóji;
ovoce: kyselé jablko, rybíz, jahoda, brusinka, kyselá třešeň, mandarinka, pomeranč, angrešt, borůvka
maso: kachna
mléčné výrobky: tvaroh, sražené mléko, čerstvý sýr, kefír, kyselé mléko, kyselá smetana
nápoje: chlebový nápoj, šampaňské, ibiškový čaj, slézový čaj, meduňkový čaj, sekt, bílé víno, pšeničné pivo

obilí: pšeničné klíčky, pšeničné výhonky;
zelenina/saláty: výhonky fazole, mungo, šťovík, rajče;
ovoce: ananas, kiwi, rebarbora, citron;
mléčné výrobky: jogurt

Prvek

Horké

Teplé

Neutrální

Osvěžující

Studené

 

Oheň


hořký, vede dolů, povzbuzuje transformaci

maso: beran, jehně, ovce, koza, všechny druhy grilovaného masa;
nápoje: hořký likér, koňak, svařené víno

zelenina: růžičková kapusta;
mléčné výrobky: ovčí sýr, kozí sýr, kozí mléko
bylinky/koření: bazalka (čerstvý), saturejka (čerstvý), kakao, kurkuma, mák, oregano (čerstvý), červená paprika, majoránka (čerstvý), tymián (čerstvý), jalovec;
nápoje: obilná káva, káva, červené víno

obilí: amarant, quinoa, žito;
zelenina/saláty: kopřiva, ledový salát, endivie, polní salát, červená řepa;
nápoje: čaj bancha, pu-er, tuo-cha, černý čaj obecně;

obilí: pohanka
zelenina/saláty: artyčoky, čekanka, hlávkový salát, pampeliška, pastinák, radischio, brukev;
ovoce: bezinky, grapefruit, kdoule
nápoje: staré pivo, zelený čaj, plzeňské, horká voda

 

Prvek

Horké

Teplé

Neutrální

Osvěžující

Studené

 

Země


sladká, rozprostřená do všech směrů, vyživuje a zvlhčuje

 

obilí: sladká rýže;
zelenina: fenikl, dýně, hokkaido, sladké brambory, smažená cibule;
ovoce: meruňka (čerstvý/sušený), sladká třešeň, broskev, rozinka, korintka, sultánka;
pokrmové oleje: olej z dýňových jader, řepkový a sojový olej;
koření: skořice;
ořechy: burský, kokosový, vlašský, piniová jádra;
ostatní: jedlý kaštan, kokosové mléko;
nápoje: feniklový čaj, portské, medovina, likér

obilí: proso, polenta, kukuřičný klas;
zelenina: zelené fazole, hrášek (čerstvý), dýně, mrkev, brambor, kedluben, červené zelí, tuřín, bílé zelí, kapusta kadeřavá;
ovoce: datle (sušený), fíky (čerstvý/sušený), švestka (sušený);
maso: hovězí;
mléčné výrobky: máslo, kravské mléko;
koření: šafrán, vanilka;
sladidla: med, slad (všechny druhy), melasa, třtinový cukr;
ořechy/semena: lístkový ořech, dýňové jádro, mandle, pistácie, sezam, slunečnicové jádro;
ostatní: hlíva ústřičná, vejce, houba shiitake, lesní houba;
nápoje: lékořicový čaj, šťáva z červených a bílých hroznů

obilí: ječmen;
zelenina: lilek, květák, brokolice, čínské zelí, chřest, mangold, paprika, špenát, černý kořen, celer - hlíza, nať, cuketa;
ovoce: sladké jablko, banán, hruška, hrozny červené/bílé;
sojové výrobky: sojové mléko, tofu;
mléčné výrobky: sladká smetana;
pokrmové oleje: lněný olej, olivový olej, sezamový olej, slunečnicový olej, olej z pšeničných klíčků;
byliny: estragon (čerstvý);
sladidla: sirup (všechny druhy);
ořechy: kešu ořechy;
ostatní: avokádo, žampion;
nápoje: jablečná a hrušková šťáva, čaj z kukuřičných vlasů, čaj z pomerančového vlasu

zelenina: salátová okurka;
ovoce: žlutý meloun, kaki, mango, papája, červený meloun

Prvek

Horké

Teplé

Neutrální

Osvěžující

Studené

 

Kov


ostrý, vede vzhůru a ven, uvolňuje stagnaci

maso: jelen;
mléčné výrobky: plísňový sýr;
koření: kayenský pepř, lusky a prášek chili, kari, zázvor (sušený), česnek, pepř, nové koření;
nápoje: vysokoprocentní alkohol, yogi čaj

obilí: oves;
zelenina: jarní cibulka, pórek, křen, syrová cibule;
maso: bažant, koroptev, srnec, diviký zajíc, divoké prase;
nápoje: rýžové víno (saké);
bylinky/koření: anýz, bazalka (sušený), pelyněk (sušený), saturejka (sušený), estragon (sušený), zázvor (čerstvý), kardamon, muškát, koriandr (čerstvý), kmín, masala, bobkový list, majoránka (sušený/čerstvý), hřebíček, oregáno (sušený), tymián (sušený), rozmarýn (sušený), pažitka (sušený/čerstvý), hořčice, lékořice (sušený/čerstvý), semena koriandru, kopr (sušený/čerstvý)

obilí: rýže;
zelenina: černá řeřicha;
maso: husa, krůta, divoký králík, křepelka

zelenina: řeřicha, ředkvička, výhonky ředkvičky, bílá ředkev;
maso: králík;
bylinky: šalvěj;
nápoje: mátový čaj

 

Prvek

Horké

Teplé

Neutrální

Osvěžující

Studené

 

Voda


slaná, vede do hloubky, zpevňuje kosti, uvolňuje stagnaci

 

maso/uzeniny: salám, šunka - syrová, vařená, maso - uzené, nakládané, nasolené a sušené;
mléčné výrobky: parmezán;
ryby: úhoř, garnely (garnáty, krevety často označované jako krabi), humr, treska, langusta, sardel, platýz, tuňnák, ryby - všechny uzené druhy

luštěniny: fazole aduki, hrášek (sušený), čočka, bob obecný, sojové boby (žluté, černé);
ryby: okoun, pstruh, platýz, kapr, losos;
maso: vepřové;
ostatní: miso

luštěniny: hrách, fazole mungo;
plody moře: ústřice, sépie;
ostatní: houba mu-er, olivy, švestka umeboši

mořské řasy: hijiki, kombu, nori, wakame;
plody moře: kaviár, krabi (živičichové mající kulatý krunýř a klepeta), rak, slávka jedlá;
koření: sůl, sojová omáčka (tamari, shoyu);
ostatní: agar-agar;
nápoje: minerální voda, studená voda

 

 

Mezi jednotlivými ročními obdobími zůstává cca 18 nezařazených dní. Jedná se o tzv. DOJO. V těchto dnech vládne element Země (slezina, žaludek) a harmonicky převádí jedno roční období do druhého. Toto období je neobyčejně vhodné k posílení sleziny a žaludku. Nejlepšími pomocníky budou potraviny elementu země a sladká a žlutá uhlohydrátová jídla.
 

text: MUDr. Petr Hoffmann

 

© 2012   MUDr. Martin Müller - ordinace TCM