MUDr.Martin Müller
ordinace Tradiční Čínské Medicíny


www.nextlife.cz                                       


 
     
Home
Ordinace
Léčebné metody
Co léčíme
Ceník
Kontakt
Mapa stránek
Partneři-odkazy
 
     

Vyléčit jednu ženu
je stejně obtížné
jako vyléčit
pět mužů.

                   ( z Číny )

 
 
KONTAKT

MUDr.Martin Müller
Váňova 3225
272 01 Kladno
mobil: +420 774 732 258
www.nextlife.cz

 
     
Co léčíme - Články o tradiční čínské medicíně - Nejčastěji používané bylinné směsi v gynekologii z pohledu TCM

Nejčastěji používané bylinné směsi v gynekologii z pohledu TCM
 
 

Člověk je tvor pohodlný a jakákoliv změna životního "stylu" pro něj znamená určitou zátěž.

Ke svému životu potřebuje především vzduch, tekutiny a jídlo, vše ostatní není tak akutní. Vzduch příliš ovlivnit sám nemůže /pokud není zrovna aktivní nebo pasivní kuřák/, dýchá takový, jaký kolem sebe má.
Jídlo a pití však ovlivnit může, a to velmi – ale opravdu velmi – podstatně, neboť jí a pije nejméně 3x denně.

Rovněž i užívání čínských bylinných směsí není v podstatě nic jiného, než vhodně zvolená a naprosto přesně cílená zkoncentrovaná strava v tabletách, jež spolu s úpravou stravy a životosprávy vede k maximálnímu harmonizačnímu účinku na organismus, a tedy ke zdraví. Je to to nejmenší, ale zároveň i nejúčinnější, co může pro svoje zdraví každý udělat, aniž by se musel příliš namáhat – upravit jídelníček a užívat bylinné směsi.

Žena je křehká nádoba a jako s takovou by s ní mělo být i zacházeno. Reaguje srdcem, intuicí a hlavně emočně, a to vše odvisí i od menstruace, zatímco muž je povětšinou logický a snaží se řešit veškeré situace rozumově. Proto je i léčení a přístup k ženě u "čínských lékařů" trošku odlišný.

Pro léčbu gynekologických onemocnění a potíží platí, jako pro celou tradiční čínskou medicínu, že základem úspěšnosti je úprava stravy – dietetika dle pravidel TCM, užívání čínských bylinných směsí a změna "zažité" životosprávy. Dále následuje aplikace akupunktury, masáží a pravidelného pomalého čínského cvičení.

 

Nejčastěji používané čínské bylinné směsi v gynekologii

 

Název produktu

Účinky

Příznaky a nemoci

 Pilulka hořce odstraňuje oheň jater GAN HUO a vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště, ale na rozdíl od Zastavení toku Žluté řeky zde převládá horko RE na vlhkem SHI gynekologické záněty a výtoky jsou žluté a lepkavé, až zapáchající (kontraindikace u chladu HAN či opatrně u nedostatku Qi sleziny PI QI XU)

 Uvolnění karmínové řeky
nebo
 
Houževnatost bambusového
 výhonku
silně rozprouďuje blokádu krve z nadbytku YU XUE SHI a rozpouští krevní sraženiny ve spodním ohništi bolestivá menstruace, nepravidelná menstruace, myomy, vaječníkové cysty - vždy stavy nadbytku krve (kontraindikace u nedostatku krve XUE XU)
 Jemnost nebeské víly vyživuje krev XUE a upravuje její oběh (nedostatečnost krve      s následnou stagnací YU XUE XU) nedostatečná, slabá či vynechávající menstruace - vždy stavy nedostatku  krve ! (kontraindikace u nadbytku krve YU XUE SHI)
 Závěje plné naděje vyživuje krev XUE a upravuje její oběh (nedostatečnost krve s následnou stagnací YU XUE XU, vylučuje chlad HAN a zahřívá menstruaci menstruační potíže, způsobené chladem z nedostatečnosti ve spodním ohništi s následnou stagnací krve, tzv. chlad dole s horkem nahoře - endometrioza, cysty, veškeré menstruační potíže, špinění, chronické gynekologické záněty, neplodnost, akné – vždy stavy nedostatku krve (kontraindikace u blokády krve z nadbytku YU XUE SHI  a nedostatku jin YIN XU)
 Zeď devíti draků rozprouďuje blokádu krve YU XUE SHI a upravuje její oběh, rozpouští hlen TAN ve spodním ohništi vaječníkové cysty, myomy, endometriozy, chron. gynekologické záněty, eroze děložního čípku - vždy stavy nadbytku krve (kontraindikace u nedostatku krve XUE XU)
 Zvelebení rumělkového pole vyživuje krev XUE a upravuje její oběh, upravuje oběh Qi a zahřívá dělohu slabá a nepravidelná menstruace, neplodnost, bílý nesvědivý výtok – vždy stavy nedostatku krve a chladu (kontraindikace u nadbytku krve YU XUE SHI
a horka RE)
 Růst hory Tchaj vyživuje krev XUE XU, posiluje slezinu PI QI XU, rozptyluje stagnaci Qi jater GAN QI ZHI a vysušuje patologickou vlhkost SHI posílení ženského organismu v průběhu celého těhotenství, prevence těhotenských komplikací, chudokrevnost (kontraindikace - pouze při celkové nevolnosti v 1. trimestru těhotenství, jinak žádné!)
 Údolí oblaků a deště odstraňuje vlhko SHI a horko RE ze spodního ohniště, vyživuje krev XUE XU a jin YIN XU gynekologické výtoky, jež jsou nahnědlé a svědivé, gyn. mykózy, způsobené Candidami, Trichomonádami či Gardnériemi (kontraindikace u chladu HAN)
 Volnost svobodného poutníka rozprouďuje  Qi jater, posiluje slezinu a vyživuje jaterní krev XUE vaječníkové cysty, prsní cysty a bulky, premenstruační syndrom  – vždy nedostatek krve s následnou stagnací (kontraindikace u nadbytku krve YU XUE SHI)
 Zklidnění zčeřené hladiny to samé jako u Volnosti svobodného poutníka, jen jsou zde navíc vyjádřeny známky vnitřního horka NEI RE (podrážděnost, emoční nestabilita, duševní neklid, nespavost, návaly) podrážděnost, emoční nestabilita, duševní neklid, nespavost, návaly, vždy musí být přítomno vnitřní horko NEI RE ! (kontraindikace u stavů bez známek vnitřního horka)
 Souznění kouzelné proměny rozprouďuje Qi jater, upravuje oběh krve XUE a Qi, utišuje bolest a harmonizuje emoce premenstruační syndrom, cysty
a fibromy v prsou, bolestivá či nepravidelná menstruace (
kontraindikace u nedostatečnosti jin YIN XU)
 Utišení větrné bouře rozprouďuje Qi jater a odstraňuje stagnaci QI ZHI vaječníkové a prsní cysty a bulky
(
kontraindikace u nedostatečnosti jin YIN XU)
 Zastavení toku Žluté řeky odstraňuje vlhko a horko SHI/RE ze spodního ohniště, posiluje slezinu PI QI XU a vyživuje krev XUE XU gynekologické výtoky z vlhka a horka SHI/RE, kdy převládá  vlhko SHI nad horkem RE  - výtoky jsou žluté a spíše řídké, též vhodný i u ekzémů z vlhka a horka (kontraindikace u chladu HAN)
 Náramek osmi perel vyživuje a rozprouďuje krev XUE XU + posiluje Qi sleziny PI QI XU chudokrevnost, povšechná únava, zvláště poporodní, nedostatečná tvorba mateřského mléka, rekonvalescence po nemoci či operaci (kontraindikace u stavů vlhka SHI nebo hlenu TAN)

 

 

 

 

 

Přejme si, aby v tomto případě neplatilo jedno čínské přísloví:

Vyléčit jednu ženu je stejně obtížné jako 5 mužů… 

 

text: MUDr. Petr Hoffmann

 

© 2012   MUDr. Martin Müller - ordinace TCM