MUDr.Martin Müller
ordinace Tradiční Čínské Medicíny


www.nextlife.cz                                       


 
     
Home
Ordinace
Léčebné metody
Co léčíme
Ceník
Kontakt
Mapa stránek
Partneři-odkazy
 
     

Vyléčit jednu ženu
je stejně obtížné
jako vyléčit
pět mužů.

                   ( z Číny )

 
 
KONTAKT

MUDr.Martin Müller
Váňova 3225
272 01 Kladno
mobil: +420 774 732 258
www.nextlife.cz

 
     
Co léčíme - Články o tradiční čínské medicíně - Polycystické vaječníky z pohledu tradiční čínské medicíny

Polycystické vaječníky z pohledu tradiční čínské medicíny
 
 

Tradiční čínská medicína neznala ve své době žádné rentgeny, ultrazvuky ani laboratorní vyšetření, ale i v dávných dobách uměla dle subjektivních a objektivních příznaků tuto nemoc charakterizovat – a sice slabou a krátkou menstruací nebo chyběním menstruace a nebo neplodností.

Hlavní a základní příčinou z pohledu TCM je vždy tzv. nedostatečnost YANG ledvin spolu s vlhkem či hlenem, často doprovázené stagnací krve v děloze – ta se projevuje bolestmi  v podbřišku. Nedostatečnost YANG ledvin je čínský terminus technicus pro celou škálu obtíží, příznaků a nemocí.  YANG je víceméně filozofická kategorie a lze si jej přiblížit nejsnáze jako "fyziologický oheň, jež zahřívá tělo na provozní teplotu". Ve chvíli, kdy je tento ohýnek slabý či nedostatečný, tak voda se neodpařuje, hromadí se vlhko a později i hlen (cysty) a voda stagnuje (blokáda krve)…. Vlhko a/nebo hlen v našem případě představuje ony cysty, nedostatečnost YANG ledvin pak zase neplodnost.

Proč tomu tak je, že někdo má nedostatečnost YANG ledvin? Z hlediska TCM se jedná o konstituční (vrozenou) dispozici, jež je dále oslabována špatnou životosprávou - emočním stresem, přepracováním, hormonální antikoncepcí, nesprávným stravováním. Za pozornost stojí především konzumace jídel a pití, jež přináší tzv. chlad a vlhko do těla jako je syrová zelenina a syrové ovoce, sladkosti, mléko a mléčné výrobky včetně jogurtů, zmrzlina, studené nápoje  apod .- to vše má za následek "přikládání mokrého dříví na již tak vetchý ohýnek YANG…" Díky tomu toto mokré dříví tlí a kumuluje se do hlenu, tedy cyst. Důležitá je i snídaně – ráno je vždy třeba v našich pomyslných kamnech zatopit a to nejlépe suchým dřívím – nejlépe k tomu poslouží obilné či pícninové kaše (z jáhel, rýže, krupice, pohanky, kukuřice, ovsu, pšenice…) a k tomu zapít obilnou kávou či nejlépe Nápojem čínských MUDRců (instatní čaj vyrobený z Bioslzovky – Jobových slz).

A jaká že je léčba z pohledu tradiční čínské medicíny? TCM nerozlišuje mezi potravinami a bylinnými směsmi, ty jsou pouze jakési nakoncentrované vhodné potraviny, tudíž i z tohoto hlediska se odvíjí každá léčba. Za zmínku stojí, že zdánlivě běžnými kořeními je možné mnoho získat a dosáhnout!

Potraviny, které posilují YANG ledvin: veškeré ledvinky (pokud možno domácí či z BIO chovu), pstruzi, krevety, humři, sardinky, jehněčí a kůzle, divočina, koňské maso, hřebíček, fenykl, badyán, skořice, sušený zázvor, kopr, pórek, pistáciové oříšky, vlašské ořechy,  maliny, červené a černé datle, červené víno, quinoa (druh pšenice).

Bylinné směsi: Zvelebení rumělkového pole , Slast uprostřed noci

Potraviny, které vysušují vlhko a hlen: slzovka (Bioslzovka – Bílá perla východu  nebo Nápoj čínských MUDRců ), jáhly, fazole adzuki (malé červené fazolky), bob obecný (koňský), kukuřice, trnky, ostružiny, bambusové výhonky, hyacintové fazole, mandarinky, meruňky, grapefruity, mango, mořské řasy, růžičková kapusta, čínské zelí, feferonky, ředkvičky, kozí mléko, sójové mléko, olivový olej (panenský), hřiby a houby shitake.

Bylinné směsi: Baldachýnová komnata

Potraviny, které rozprouďují krev: křen, kurkuma, šafrán, bazalka, semena bílé hořčice, lilek, cuketa, sójové boby, piniové oříšky, jedlé kaštany, papaja, broskev, mušle (slávky), jeseter

Bylinné směsi: Zeď devíti draků , Závěje plné naděje , Uvolnění karmínové řeky

Lze říci, že strava a bylinné směsi jsou těmi nejpodstatnějšími nástroji v rukou čínské medicíny, kterými lze ovlivnit tuto nemoc. TCM  považuje za vyléčenou pacientku takový stav, kdy se objeví spontánně (bez hormonů či bylin) 3 x po sobě nebolestivá menstruace v pravidelném intervalu (cca 28 plus minus 4 -5 dnů) – tato léčba je individuální, stejně jako užívání bylinných směsí, které se mezi sebou dosti často kombinují. Protože tento stav není zrovna jednoduchý na domácí samoléčbu, upřednostňuje se vždy (po předchozím adekvátním vyšetření v gynekologické ordinaci) osobní návštěva v TCM ordinaci.

 

 

 

Přejme si, aby v tomto případě neplatilo jedno čínské přísloví:

Vyléčit jednu ženu je stejně obtížné jako 5 mužů… 

 

text: MUDr. Petr Hoffmann

 

© 2012   MUDr. Martin Müller - ordinace TCM