MUDr.Martin Müller
ordinace Tradiční Čínské Medicíny


www.nextlife.cz                                       


 
     
Home
Ordinace
Léčebné metody
Co léčíme
Ceník
Kontakt
Mapa stránek
Partneři-odkazy
 
     

Vyléčit jednu ženu
je stejně obtížné
jako vyléčit
pět mužů.

                   ( z Číny )

 
 
KONTAKT

MUDr.Martin Müller
Váňova 3225
272 01 Kladno
mobil: +420 774 732 258
www.nextlife.cz

 
     
Co léčíme - Články o tradiční čínské medicíně - Hormonální antikoncepce z pohledu tradiční čínské medicíny

Hormonální antikoncepce z pohledu tradiční čínské medicíny
 
 
Dle tradiční čínské medicíny je žena nositelkou jinového principu. Jin představuje vše tekuté, hlavně však krev.
Pod pojmem "krev" čínská medicína vnímá sílu a kvalitu veškerých tělesných tekutin jako je lymfa, mezibuněčná tekutina a samozřejmě i krev. Z tohoto pohledu je u ženy po celý život nutno neustále vyživovat a doplňovat krev, neboť žena je přímo předurčena či spíše "náchylná" k oslabení krve z důvodů menstruace, porodů, nadměrné duševní zátěži, studia apod. Již staří Číňané říkali: "Je-li to žena, vždy vyživuj krev." Termín "slabá či nedostatečná krev" neznamená však malý objem krve ( vždyť všichni máme kolem 5 litrů krve ), ale její slabou energetickou kvalitu. Problémem pro západní medicínu je, že takovýto stav nelze detekovat žádnými přístroji či laboratorními vyšetřeními (kromě nedostatku železa či červených krvinek...), neboť tradiční čínská medicína používá zcela jiné specifické vyšetřovací metody.
 

 

 

Každá hormonální antikoncepce
(i hormonální nitroděložní tělísko) způsobí vždy v těle ženy "oslabení či stagnaci krve" se všemi jejími nepříznivými vlivy.

 

V tradiční čínské medicíně existují 4 základní vyšetřovací postupy u každé nemoci: pozorování, dotazování, vyšetření pulsu a vyšetření jazyka. Při "oslabené či nedostatečné krvi" můžeme pak zjistit tyto příznaky: bledost či nažloutlý vzhled obličeje, studené končetiny, obzvláště nohy, suchá kůže (event. vlasy a nehty), lámavé či třepivé nehty, bušení srdce, rozostřený zrak, šeroslepost, nespavost, hojně snů, bolesti hlavy, závratě (zejména po změně polohy), mravenčení či necitlivost končetin, únava, snížená koncentrace, oslabená paměť, vnitřní neklid, nízký krevní tlak (později může býti i vysoký), slabá menstruace či dokonce vynechání menstruace, špinění mezi cykly, bledý jazyk (není podmínkou!) a slabý či hluboký ("zanořený") puls.

Hormonální antikoncepce, a to každá hormonální antikoncepce (ne však kupř. mechanická), způsobí vždy v těle ženy "oslabení či stagnaci krve", záleží jen na konstituci organismu (jak moc je krev silná) a její odolnosti vůči těmto nepříznivým vlivům (jak si tělo umí s tím poradit a vše vykompenzovat). Kompenzaci lze chápat jako doplňování a rozprouďování krve a to nejen při užívání hormonální antikoncepce, ale i po celou dobu fertilního (plodného) věku, tj. od první menstruace až do přechodu. K tomu slouží jednak úprava životosprávy, tzn. nejen stravy, ale i pravidelný a dostatečný spánek, rovnoměrné střídání fyzické a duševní práce, vyvarování se extrémní zátěže a stresů - tedy to, co všichni víme a nikdo nečiníme. Nicméně bychom se o to měli alespoň pokusit. Co se týče stravy, lze doporučit jak doplňky stravy, které dle tradiční čínské medicíny vyživují, posilují a rozprouďují krev (kupř. Zklidnění zčeřené hladiny , Náramek osmi perel , Jemnost nebeské víly, Vyživení rumělkového pole , Růst hory Tchaj) a nebo častěji zařadit do svého jídelníčku potraviny, jež rovněž přispívají k vyživení a posílení krve. Takovou jedničkou mezi potravinami posilující a vyživující krev jsou játra (jakákoliv), nejlépe samozřejmě z domácího chovu či biofarem. Vhodná jsou kupř. hovězí játra Angus, což je polodivoké plemeno pasoucích se argentinských krav, která jsou již běžně dostupná v prodejních sítích (kupř. v Makru). Další potravinou je třeba perlička, holoubě, křepelka, krůta, kachna, divočina obecně. Rovněž krev v jakékoliv podobě je silným stimulátorem krvetvorby (kupř. krvavá zabíjačková polévka, krevní tučnice, jelito apod.). Ne nadarmo se v Číně připíjí při vzácných příležitostech čerstvou krví z právě usmrcené želvy, přičemž Číňané věří, že tento nápoj podporuje dlouhověkost. Rovněž i k vzácným nápojům patří čerstvá hadí krev, jež je v Číně velice ceněna a to i finančně. Z těch příjemnějších potravin lze doporučit kupř. ostružiny, maliny či železité (ferromalachitové) víno, jež se opět po delší době objevilo v našich lékárnách.

Plicní embolie odpovídá "stagnaci krve na základě její nedostatečnosti", což si můžeme představit jako málo vody v potoce, která nemá dále sílu téci, až se její tok zastaví a způsobí blokádu, v našem případě tedy embolii. Podobně vznikají v důsledku hormonální antikoncepce i jiné potíže jako varixy (křečové žíly), bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, nespavost, zhoršený zrak, závratě, chudokrevnost, zvýšený cholesterol a krevní tuky, bušení srdce, nervozita, podrážděnost, hnědé pigmentové skvrny na obličeji apod.

Pomalu bychom tak mohli parafrázovat známý výrok kněžny, jež říká Babičce v románu Boženy Němcové: Šťastná to žena, (která neužívá syntetické hormony !).

Dnes už ve světě existují studie, jež dokládají obrovský vliv těchto hormonů na lidský organismus, nicméně jsou vzápětí zpochybňovány všemocnou farmaceutickou lobby. Zcela zákonitě podle hesla, že o peníze jde až na prvním místě. Čas vše ukáže, neb tyto hormony se užívají teprve několik desetiletí, což je oproti zkušenostem s bylinkami tradiční čínské medicíny (4000 let) pouhou kapkou v moři. Kupř. jedna studie z Velké Británie o účincích hormonální antikoncepce dokazovala, že ženy, jež užívají hormonální antikoncepci, netrpí sice tolik na nádory dělohy, zato se u nich objevil zvýšený výskyt nádorů v prsu. Jiná studie z USA ohledně užívání syntetických hormonů v přechodu ukázala, že tyto ženy jsou podstatně více postiženy infarktem, mozkovou mrtvicí či gynekologickými nádory. Podobně i užívání hormonální antikoncepce z důvodů léčby vaječníkových cyst či akné je dle tradiční čínské medicíny pouze vytloukání klínu klínem, neboť kupř. cysta vznikne tam, kde je blokáda (v našem případě tato blokáda vznikne na základě nedostatečnosti krve, jež nemá sílu dále téci a "zastaví se". Hormony sice na krátký čas blokádu rozruší, ale současně i oslabí krev, která opět nemá sílu téci a opět se "zastaví" a cysty se tak vytvářejí vesele dál. Otázka akné, jež se zhoršuje před menstruací, je spojena rovněž s nedostatečnou krví a její blokádou. Každá blokáda se po čase přemění na horko (lze si představit, jako když dlouhodobě uskladněné seno či uhlí se samo vznítí) a toto horko se dostává do krve a "tlačí" ven přes kůži. Před menses je pak v důsledku hromadění se krve tato blokáda ještě více zvýrazněna (a tím i horko) a proto i akné nabývá na síle.

Z pohledu tradiční čínské medicíny, kdy už žena nechce vysadit hormonální antikoncepci a je si vědoma všech jejích účinků na její křehký organismus a chce jim předcházet, lze doporučit jediné: Zklidnění zčeřené hladiny. Tato čínská bylinná směs vyživuje, rozprouďuje a harmonizuje krev a eliminuje tak každodenní negativní vlivy hormonální antikoncepce. Lze ji užívat dlouhodobě a současně s hormonální antikoncepcí v dávce 3 x denně 8 kuliček. Pomáhá tedy i nejen při léčbě vaječníkových cyst a akné, ale i u tzv. předmenstruačního napětí, vnitřního neklidu, stresu, apod.

Co je však závažnějším problémem je fakt, že stále více žen po vysazení hormonální antikoncepce nedostává menstruaci a nemůže tedy i otěhotnět a to v důsledku výše popsaných neblahých změn v ženském organismu. "Díky" syntetickým hormonům dochází k tak podstatnému oslabení krve s následnou její stagnací, že děloha a ostatní ženské pohlavní orgány nejsou dostatečně vyživovány a tudíž ani schopny reprodukce, natož pak oplodnění. Opět si tento stav můžeme představit jako suché nehnojené pole, do kterého sice sázíme kvalitní semínko, avšak marně, neb půda je jalová... Hormonálně vyvolávané menstruace,hormonální příprava na otěhotnění, hormonálně udržovaná umělá těhotenství, předčasné či vyvolávané porody, děti rodící se již s alergiemi či ekzémy - to vše má svoji příčinu a prapůvod (viz výše). V takovém případě má opět tradiční čínské medicína recept, jak na to a jak ze začarovaného kruhu ven, neboť další syntetické hormony ve formě infůzí, injekcí či tablet jen tuto situaci podstatně zvýrazňují (šetrně řečeno). Proto doporučujeme vyšetření u renomovaného odborníka tradiční čínské medicíny, neboť děti jsou to nejcennější, co máme a je třeba podstoupit pro kvalitní potomky i určitou oběť. Jak vidno kolem nás, kvalita populace pozvolna klesá a zde platí více než kdy jindy: "Bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádru.

text: MUDr. Petr Hoffmann

 

© 2012   MUDr. Martin Müller - ordinace TCM