MUDr.Martin Müller
ordinace Tradiční Čínské Medicíny


www.nextlife.cz                                       


 
     
Home
Ordinace
Léčebné metody
Co léčíme
Ceník
Kontakt
Mapa stránek
Partneři-odkazy
 
     

Vyléčit jednu ženu
je stejně obtížné
jako vyléčit
pět mužů.

                   ( z Číny )

 
 
KONTAKT

MUDr.Martin Müller
Váňova 3225
272 01 Kladno
mobil: +420 774 732 258
www.nextlife.cz

 
     
Co léčíme - Články o tradiční čínské medicíně - Celulitida z pohledu tradiční čínské medicíny

Celulitida z pohledu tradiční čínské medicíny
 
 
Celulitida se jako "nová nemoc" objevuje v dnešní době stále častěji a to obzvláště i v mladém věku a stává se tak pomalu civilizační nemocí.  Z pohledu západní medicíny  to není nemoc jako taková, spíše se jedná o estetický handicap, ale z hlediska čínské medicíny je to již známka určité nerovnováhy v organismu. Jde o nedostatečnou energii čchi QI v dráze ledvin a sleziny, spolu se stagnací energie QI a vlhka SHI v dolních partiích těla. Romanticky bychom mohli tento stav nazvat "slabým ohýnkem, na který přikládáme mokré dříví..."
 

 


 

Celulitida jako "nová civilizační" nemoc

 

Příčiny vznikuJe zajímavé, že postihuje pouze ženy, muži v tomto případě mají výhodu. Je to tím, že současná žena je ovlivněna mnoha civilizačními faktory, jež ne všechny se projevují na jejím organismu právě příznivě – je to především 
hormonální antikoncepce (včetně hormonálních tělísek apod.), která významně zasahuje do hormonální rovnováhy  každé ženy  tím, že z hlediska tradiční čínské medicíny (TCM)  tzv. oslabuje krev, která je mino jiné i nositelkou hormonů. Krev si v čínské medicíně můžeme představit jako vodu v potoce a hormony jako ryby ve vodě (není nadto , aby se každá žena cítila jako ryba ve vodě - tedy aby měla dostatek krve a hormonů…). V případě malého množství vody se nedaří ani rybám, které odumírají, hromadí se a blokují tak volný tok krve XUE a energie QI, což následně způsobí zadržování vody v těle a tedy, krom jiného, i ke vzniku celulitidy.

Dalším, ne malým faktorem, jenž neblaze ovlivňuje vznik celulitidy, je strava. Potraviny, jež oslabují energii QI sleziny a přinášejí vlhko do organismu (sladkosti z bílého cukru, pečivo a výrobky z bílé mouky, smažená jídla, mléko a mléčné výrobky, syrová zelenina a syrové ovoce, obzvláště po ránu apod.) a dále různé "rádoby životabudiče" typu černé kávy či alkoholu, způsobují v konečném důsledku stagnaci energie QI.

Dle TCM, je dráha ledvin sídlem vrozeného ohně života YANG MING, jenž zahřívá tělo na "provozní teplotu". Při oslabení tohoto ohýnku pak zákonitě nedochází k odpařování vody, která pak stagnuje v organismu. YANG ledvin zahřívá a dodává energii do sleziny, která přeměňuje potravu a vzduch na blahodárnou energii QI a krev XUE. Při nedostatku energie  QI a krve si pak naše tělo doslova "říká" o jídla, která jsou sice energeticky a kaloricky bohatá (z důvodů rychlého doplnění energie), která ale značně zatěžují dráhu sleziny. Jedná se většinou o rychlé pseudostimulující produkty jako jsou různé sladkosti, čokolády, černá káva, tonizující nápoje (tzv. Energy drinky…), tvrdý alkohol apod. Tato jídla však dráhu sleziny do budoucna ještě více oslabují a zmenšují tím její schopnost vylučovat vlhko SHI, tedy  tzv. zavlhčují organismus. Jelikož dráha sleziny vyživuje svaly od pasu dolů, kumuluje se toto vlhko SHI ze sleziny spolu se stagnací vody z nedostatečného odpařování díky slabému YANG ledvin v těchto (ne)patřičných oblastech těla.

Léčba celulitidy

Z hlediska TCM terapie celulitidy spočívá v rozproudění stagnující  energie QI, vysušení vlhka SHI a v  posílení YANG ledvin a sleziny.

Obzvláště nutné k úspěšnému vyléčení jsou 2 podmínky:

1. vysazení hormonální antikoncepce (včetně hormonálních tělísek).

2. dodržování správného stravování, především pak úplného vynechání černé kávy, tvrdého alkoholu, sladkostí (obzvláště pak bílého cukru), omezení výrobků z bílé mouky,  mléka a mléčných výrobků ( kromě nepasterizovaného kravského mléka či ovčího a kozího mléka a produktů z nich) a smažených či mastných jídel.
Naopak je zapotřebí zařadit do svého jídelníčku jídla, která posilují slezinu a ledviny jako je slzovka, jáhly, pohanka, kroupy, obilné kaše, kukuřice (polenta), celozrnná rýže, amarant, veškeré luštěniny, obzvláště pak fazole a hrách, houby a veškerá vařená zelenina, hlavně pak dýně a mrkev.

nikdy nezapomeňte snídat, a to správně! Ráno je vždy zapotřebí nejprve "v kamnech zatopit, postupně rozpálit kotel, aby kamna dobře spalovala pocelý den, a pak teprve na kamnech vařit". A tak funguje i naše zažívání: pokud k rozdělání ohně použijeme "mokré dříví" (tzv. potraviny přinášející vlhko a chlad jako jsou jogurty, sýry, syrové ovoce a zelenina, ovocné džusy, zelený čaj…), nebo naopak "rozděláme ohýnek pomocí benzínu" (tzv. potraviny přinášející oheň jako je černá káva či alkohol), pak obojí je špatně a má na naše zažívání a celkový chod organismu neblahý vliv. Takovým ideálním nápojem k snídani je pak Nápoj čínských MUDRců, který funguje jako "podpalovač Pepo". K rozdělání ohně je zapotřebí i "suché dříví", v našem případě obilné kaše se skořicí (kupř. jahelné, ovesné, kukuřičné, rýžové, pohankové…) nebo teplé polévky, kupř. hovězí či zeleninové vývary. V tom případě lze pak během dne (od 11. do 15. hodiny) pozřít i leccos "nezdravého", aniž by nás to nějak zásadně poškodilo na zdraví (pneumatika či mokré dříví také shoří v dobře rozdělaném ohníčku).

Potraviny, které posilují YANG ledvin: veškeré ledvinky (pokud možno domácí či z BIO chovu), krevety, humry, sardinky, hřebíček, fenykl, badyán, skořice,sušený zázvor, kopr, pórek, pistáciové oříšky, vlašské ořechy, maliny, červené a černé datle.

Potraviny, které posilují energii QI sleziny a vysušují vlhko: slzovka (Bioslzovka – Bílá perla východu  nebo Nápoj čínských MUDRců), jáhly, fazole adzuki (malé červené fazolky), bob obecný (koňský), vřeteno kukuřičného klasu, trnky, ostružiny, bambusové výhonky, hyacintové fazole.

Potraviny, které rozprouďují stagnaci energie QI: třešně, kokosový ořech, tofu, rýže, mrkev, tykev, dýně Hokaido, špenát, ředkvička, pažitka, česnek, cibule, kmín, máta, bazalka, šafrán, oregáno, kardamom, žampiony, houba šitake (houževnatec jedlý), citrón, limetka, mandarinka, hovězí, kuřecí (z domácího chovu), jehněčí, husí maso a veškerá divočina.

Užívání bylinných směsí:

Vždy se užívá bylinná směs Tanečnice z hruškové zahrady a to 3x denně 2 tablety spolu s bylinnou směsí Souznění kouzelné proměny event. v případě vnitřního horka pak podobná bylinná směs Zklidnění zčeřené hladiny , rovněž 3x denně 2 tablety. Krém Tanečnice z hruškové zahrady  se vtírá 2 – 3 denně lokálně na postižená místa pro urychlení léčby.

                                                                                                                       text : MUDr. Petr Hoffmann

 

© 2012   MUDr. Martin Müller - ordinace TCM