MUDr.Martin Müller
ordinace Tradiční Čínské Medicíny


www.nextlife.cz                                       


 
     
Home
Ordinace
Léčebné metody
Co léčíme
Ceník
Kontakt
Mapa stránek
Partneři-odkazy
 
     

Zelený čaj otevírá cesty
v těle, podporuje trávení,
mírní nadýmání a usměrňuje
tělesnou teplotu.
                          
                              ( Li Š-čen )

 
 
KONTAKT

MUDr.Martin Müller
Váňova 3225
272 01 Kladno
mobil: +420 774 732 258
www.nextlife.cz

 
   
Co léčíme - Články o tradiční čínské medicíně - 10 blahodárných účinků zeleného čaje

10 blahodárných účinků zeleného čaje
 
   

Podle pověsti objevil čínský čaj (čcha) Šen-nung, "Božský zemědělec", který celý život ochutnával plané rostliny s cílem poznat jejich účinky na organismus. Jednou, po požití jakési jedovaté rostliny, natrhal čajové lístky, v kotlíku je nechal přejít varem, nálev vypil a jedovaté látky se mu vyplavily z těla.

 

 

Lu Jü ve svém známém díle "Klasická kniha o čaji" sepsaném v 8. století tvrdí, že čaj je významným elixírem dlouhověkosti. A právě za vlády dynastie Tchang bylo čaji přisouzeno následujících deset blahodárných účinků:
 

  1. Posiluje zdraví a mírní bolesti hlavy a únavu

  2. Zmírňuje účinky alkoholu

  3. Tlumí pocit hladu

  4. V létě ochlazuje organismus

  5. Předchází malátnosti

  6. Povzbuzuje mysl a zahání starosti

  7. Napomáhá trávení mastných pokrmů

  8. Vyplavuje z těla toxiny

  9. Prodlužuje život

  10. Podporuje poznání sebe sama


Z pohledu dnešní doby zelený čaj obsahuje polyfenoly, bílkoviny, cukry, vlákninu, tuky, aminokyseliny, pektiny, kofein, z vitamínů především C a E a vitamíny skupiny B. Nachází se v něm celá řada minerálů a stopových prvků. Je výborným zdrojem draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku, sodíku, zinku, železa, manganu a fluoru.

Mezi nejúčinnější látky s léčebným působením patří polyfenoly, ke kterým se řadí flavonoly ( které se také označují jako čajové katechiny), flavonoidy a fenolové kyseliny. Protinádorové účinky má především díky antioxidačním vlastnostem polyfenolů, vitaminu C a E. Při pravidelném pití zeleného čaje se snižuje riziko rakoviny. Rovněž působí preventivně proti vzniku metastáz.

Zelený čaj zamezuje rozvoji srdečně-cévních nemocí, snižuje hladinu krevního cukru a hladinu cholesterolu v krvi, reguluje vysoký krevní tlak a zlepšuje propustnost a pružnost kapilár. Katechiny v čaji kromě toho inhibují růst některých virů a bakterií, chrání nás i před chřipkou.

Číňané a Japonci pijí takřka výhradně čaj zelený, jenž se od tzv. černého, na který jsme zvyklí my a většina světa, liší tím, že sklizené lístky neprocházejí fermentací. Díky tomu zůstávají všechny výše jmenované přírodní látky, tak důležité pro člověka, zachovány.

 



Pro vychutnání a účinky zeleného čaje je důležitá správná příprava. Převaříme vodu (pokud možno ne chlorovanou, která výrazně ovlivní chuť čaje) a necháme ji odstát na 70°C (zhruba 10 min). Poté 1 litrem této vody přelijeme 1 g čaje. Po 3 minutách louhování čaj přecedíme v bambusovém sítku a pijeme. Nikdy by se neměl čaj louhovat déle než 5 minut a měl by se pít vždy čerstvý, ne např. uvařený večer a ráno popíjený. V tomto případě má naopak škodlivé zdravotní účinky.

 






      Čaj, balzám pro tělo i duši
 

© 2012   MUDr. Martin Müller - ordinace TCM