MUDr.Martin Müller
ordinace Tradiční Čínské Medicíny


www.nextlife.cz                                       


 
     
Home
Ordinace
Léčebné metody
Co léčíme
Ceník
Kontakt
Mapa stránek
Partneři-odkazy
 
     

Život plyne tak rychle,
že než zjistíme,
kde jsme,
už jsme zase někde jinde.

                     ( z Číny )

 
 
KONTAKT

MUDr.Martin Müller
Váňova 3225
272 01 Kladno
mobil: +420 774 732 258
www.nextlife.cz

 
   
     
Co léčíme - Redukce váhy

Redukce váhy
 

Český člověk si potěšení z jídla neodepře, což se projevuje nejen obezitou, ale i dalšími neduhy, které jdou ruku v ruce s touto "plíživou nemocí Evropy". Jde o cukrovku, vysoký krevní tlak, žlučové kameny, infarkty apod.

Sklon k obezitě mají podle čínské medicíny dva tělesné typy – vlhka a horka a vlhka a chladu. Oproti tomu lidé s tělesnou konstitucí sucha a horka nikdy obézní nebudou, ať sní cokoliv a v jakémkoliv množství. Jejich horko jim umožní vše dokonale spálit a jejich sucho pak vysuší vlhké potraviny, takže prakticky nedochází k ukládání žádných odpadů v jejich těle. Prostě suché dřevo při dostatečném ohni dobře hoří a spaluje se beze zbytku. Tlustí jim mohou jen tiše závidět, obzvláště pak ti, jež se trápí všemožnými, více či spíše méně neúspěšnými dietami a hladovkami. Aby to však v přírodě bylo spravedlivé, tito lidé se zase potýkají s jinými nemocemi, kupř. srdečními či cévními nemocemi, takže nikdo nepřijde zkrátka a každý musí bojovat o své místo na slunci a své zdraví si musí zasloužit. Z tohoto je patrno, že za obezitu nemůže být zodpovědná samotná potrava, ale vzniká tehdy, když určití lidé (určitého typu) konzumují určité potraviny (určité energie a chuti). Obézní lidé mají totiž obyčejně vlhkou konstituci, zadržují v těle nadměrné množství vody, což vede k jejich nadváze. Hlavním cílem při léčbě obezity je tedy nasměrovat tělesnou konstituci otylých lidí (tj. vlhko a chlad, vlhko a horko) na konstituci horka a sucha.

Čínská medicína při léčbě obezity vysouší vlhko z těla čtyřmi metodami:

1.PODPORA MOČENÍ
Potraviny, jež výrazně podporují močení, aniž by přitom zraňovaly ledviny (jako např. chemické léky diuretika, jsou malé červené fazole adzuki, kukuřice, jáhly, sojové boby a česnek. Podporou močení dojde k vylučování vody, a tedy i k úbytku vlhka a následně i hmotnosti. Někteří lidé se mylně domnívají, že čím více jedí, tím více přibývají na váze. Dle čínské medicíny však to záleží na tom, jaký jste typ a co jíte. Kupř. čím více jíte malých červených fazolí adzuki, tím větší máte šanci, že nebude přibývat na váze. Z toho vyplývá, že tyto fazole by neměli jíst lidé hubení a malé děti, jinak při jejich dlouhodobé konzumaci zhubnou. Západní kvantitativní pohled (kalorický) v tomto případě selhává, neboť 100 g těchto červených fazolí má stejně kalorií jako kupř. biftek. Zásadní rozdíl je v tom, co fazole a biftek umějí v těle udělat, ne v tom, kolik kalorií každý z nich obsahuje. Červené fazole podporují vylučování moči a vysušují tělo, kdežto biftek tyto vlastnosti postrádá.

2.VYSUŠOVÁNÍ TEKUTIN Z TĚLESNÝCH TKÁNÍ
Potraviny, jež vysušují tělo, jsou hlavně slzovka, hyacintové fazole a bob obecný (koňský) zvaný dlouhatec. Jedná se o aromatické potraviny, jež do sebe vstřebávají vodu, takže zastavují třeba i průjem. Extrémně do sebe nasávají z tělesných tkání vodu, která je pak vylučována močí. Tyto speciální potraviny se u nás nepěstují, ale dováží se kupř. BioSlzovka - Bílá perla východu.

Tyto dvě metody léčby jsou univerzální pro oba typy obezit (vlhko/chlad a vlhko/horko), protože všeobecně vylučují vlhko. V případě vlhka a horka pak následuje další metoda k ochlazení horka, aby se usnadnil průchod vody.

3. OCHLAZENÍ TĚLA PODPOŘÍ VYLOUČENÍ VLHKA (TYP VLHKO/HORKO – SHI/RE)
Potraviny, jež ochlazují tělo, jsou fazole mungo a cuketa. Tyto potraviny nejen zřetelně ochlazují organizmus, ale fazole mungo mají navíc detoxifikační, lidově řečeno krev čistící účinek na naše tělo, takže jsou nápomocny i při léčbě kožních zánětů, ekzémů či vnitřních zánětů u této konstituce vlhka/horka. Strategie je ochladit tělo a umožnit tak vodě odtéci.

4. OHŘÁTÍ TĚLA PODPOŘÍ VYLUČOVÁNÍ VLHKA (TYP VLHKO/CHLAD – SHI/HAN)
Potraviny, jež zahřívají tělo a mají pronikavou, sladkou chuť, jsou čerstvý zázvor a mletá skořice (ne však skořicový cukr!). Tyto potraviny mají horkou či teplou energii a ostrou sladkou chuť. Horká nebo teplá energie zahřívá tělo, jež poté odpařuje vlhko, ostrá chuť vyvolává pocení, jež odvádí vlhko a sladká chuť podporuje vylučování moči. To vše splňuje větvička skořice. Rovněž čerstvý zázvor zahřívá tělo a odvádí vlhko pocením. Cílem je zahřát tělo tak, že voda začne z těla odtékat buď ve formě moče či ve formě potu.

Léčba obezity z hlediska čínské medicíny se naprosto liší od západní medicíny. Čínská medicína vždycky nejprve určí konstituční typ obezity (vlhko/horko či vlhko/chlad) a podle toho nastaví léčbu. Léčbou se rozumí komplexní přístup, který používá všechny metody (v našem případě tři metody) současně, a to přirozenými způsoby a prostředky, tj. pomocí stravy a bylinných směsí.

Západní medicína se zaměřuje v léčbě (myšleno tím chemickými léky) pouze na jeden okruh, a to nemůže nikdy vést k trvalému úspěchu. Ostatně jsou známy spousty "zázračných" koktejlů, prášků a diet, po jejichž skončení opět dochází k doplnění nežádoucích kil, někdy ještě více než předtím. Rovněž i použité prostředky jsou nepřirozené a různým způsobem zatěžují organizmus, kupř. diuretika (močopudné léky) podle názoru čínské medicíny oslabují jang ledvin. Naproti tomu fazole adzuki naopak ledviny posilují. Obdobně západní metoda "čerpadla" je náročnější na elektřinu, amortizaci a údržbu, než je tomu u "přirozeného odtoku vody samospádem", jež používá čínská medicína.

Srovnání mezi čínským a západním přístupem k obezitě

METODA

ČÍNSKÉ POJETÍ
(Harmolinie)

ZÁPADNÍ POJETÍ

 

Potraviny
a bylinné směsi

 

Chemické léky

 

1. Podpora močení

Červené fazole adzuki, kukuřice, jáhly, kroupy
Bylinné směsi: Zastavení toku Žluté řeky

Diuretika (močopudné léky)

Dle čínské medicíny zraňují ledviny

2. Vysušování tekutin z tělesných tkání

Hyacintové fazole (dlouhatec), bob obecný koňský
Bylinné směsi: Zastavení toku Žluté řeky

Laxativa (léky způsobující průjem)

Dle čínské medicíny zraňují slezinu a střeva

3. Ochlazení těla podpoří vylučování vlhka

Fazole mungo, cuketa
Bylinné směsi: Hostina pěti chutí

Antibiotika a antimykotika (protibakteriální a protiplísňové léky)

Dle čínské medicíny zraňují žaludek a slezinu

4. Ohřátí těla podpoří vylučování vlhka

Skořice, čerstvý zázvor
Bylinné směsi: Tanečnice z hruškové zahrady

Hormony štítné žlázy, chrom

Dle čínské medicíny zraňují ledviny, žaludek a srdce

 

Z tabulky vyplývá, že 1. a 2. metoda je společná pro oba typy vlhka/horka a vlhka/chladu, neboť odstraňuje vlhko z organizmu.
K těmto metodám se pak u typu vlhka/horka přidává 3. metoda na odstranění horka a vlhka.

Bylinné směsi: Zastavení toku Žluté řeky
+ Hostina pěti chutí


U typu vlhka/chladu se ke dvěma prvním metodám přidává 4. metoda na odstranění chladu a vlhka.

Zastavení toku Žluté řeky
+ Tanečnice hruškové zahrady

Následující potraviny mohou konzumovat podle libosti obě skupiny: lilek, dýně, fazole mungo, fazole adzuki (malé červené fazole), hroznové víno, jáhly, kroupy, meruňky, mladé hříbky, okurky, olivy, pšenice, špalda, pšeničné otruby, planá jablka, mladé listy ředkvičky, sezamový olej, švestky, špenát, kachní vejce.

 

 

 

 

  Obezita

"plíživá nemoc Evropy"

 

Úprava stravovacích návyků dle principů TCM není pouze o zhubnutí (jak by se někomu mohlo zpočátku mylně zdát) a dočasném upravení váhy do plavek. Je to běh na dlouhou trať, a to od nejútlejšího mládí až po spokojené a zdravé stáří. Je to hlavně o tom, jak nalézt pro naše tělo ideální a optimální stravovací vyváženost, jež umožňuje rozehrát na pěti strunách (symbolicky odpovídajícím pěti čínským prvkům) dokonalou harmonii chutí a energií. A ta symfonie pak stojí za to! Je třeba někdy i probořit zakořeněné mýty a staré zvyky, jež si neseme z mládí po celý život s sebou, kupř. v některých rodinách se ráno snídá nedostatečně nebo vůbec a hlavní jídelní orgie nastávají pak ve večerních hodinách po příchodu všech členů rodiny domů. Úprava stravovacích zvyklostí, výběru potravin a zhubnutí je pak jakousi maturitou silné vůle, avšak udržení si optimální váhy a kvalitního zdraví – to je vskutku vysoká škola zdravého způsobu života, úspěšně zakončená státnicemi.
Chce to opravdu jen trochu dobré vůle, pevné předsevzetí s vytrvalostí, houževnatostí a trpělivostí. Když člověk opravdu chce něco dokázat, musí pro to také něco udělat a úspěch se nakonec dostaví. Nikdy se obézní člověk necítí tak dobře, než když zhubne a má zase chuť do života. Ostatně vyzkoušejte to na vlastní kůži a na vlastním těle, je to jen na vás a ve vašich rukou, ústech a hlavě!
Nezapomeňte však, že pouhé pojídání fazolí a bobů spolu s užíváním čínských bylinných směsí samo o sobě nestačí; vždy je zapotřebí celkové změny životosprávy – více pohybu (ideální je kupř. každodenní plavání), méně stresu a ještě méně jídla.
Dlouholeté zkušenosti starých Číňanů v této oblasti jen potvrzují, že jednoduché principy se osvědčily a jsou funkční i dnes. Žádné tabulky ani návody vám nikdy přesně neřeknou, co je pro vás opravdu dobré. Na to si musí každý přijít sám a toho je schopno jenom vaše tělo, které je zároveň i největší a nejúžasnější metabolická laboratoř světa, plná nekonečných pochodů.
Naučte se proto naslouchat svému tělu, sami sobě, svému vnitřnímu
"" a poznáte tak, co vám prospívá a co opravdu potřebujete. A čínská medicína vám při tom může pomoci.     

                                                                                                                                  text.MUDr.Petr Hoffmann

 

© 2012   MUDr. Martin Müller - ordinace TCM