MUDr.Martin Müller
ordinace Tradiční Čínské Medicíny


www.nextlife.cz                                       


 
     
Home
Ordinace
Léčebné metody
Co léčíme
Ceník
Kontakt
Mapa stránek
Partneři-odkazy
 
     

Život plyne tak rychle,
že než zjistíme,
kde jsme,
už jsme zase někde jinde.

                     ( z Číny )

 
 
KONTAKT

MUDr.Martin Müller
Váňova 3225
272 01 Kladno
mobil: +420 774 732 258
www.nextlife.cz

 
     
Co léčíme - Detoxikace

Detoxikace
 

Co více může člověka přesvědčit než moudrosti ověřované tisíciletou praxí. Žádná jiná medicína na světě nemá tak dlouhou tradici a nedochovala se v tak uceleném systému pro příští generace jako Tradiční čínská medicína.Lidstvo je po celou svoji historii provázeno touhou po trvalém zdraví jako základní životní hodnotě.

TCM nahlíží na člověka tzv. "trojrozměrně v 3D" - ze strany jeho fyzického i psychického stavu a v průběhu času. Zajímá ji vývoj léčené osoby od nitroděložního života až po současný stav. Snadněji se řeší potíže, které během života plynule přicházejí než ty, které máme nahromaděné a léta neléčené. TCM doporučuje jako základ léčby úpravu životosprávy, dietetiky a pak následuje užívání bylinných směsí (fytoterapie), akupunktura případně jiné léčebné metody. Zásadním předpokladem úspěšné léčby je dobrá spolupráce lékaře s pacientem.

Stále příliš myslíme a jednáme materialisticky. Vše posuzujeme úzkým průzorem našich pěti smyslů. Hledáme sídlo duše a nenacházíme ho, a proto pro nás nic takového není. Hledáme podobu boha, neznáme ji, a proto v něj nevěříme. Při pitvě hledáme meridiány, akupunkturní dráhy, nenacházíme je, a proto pro nás neexistují. V medicíně je víra v lékaře, víra v lék a víra v uzdravení zaměňována s pověrou. A přitom právě nezměřitelnou, nezvážitelnou, nehmotnou víru v uzdravení můžeme považovat za to nejdůležitější, co člověk má.

 

 

 


želva

jako symbol

čínské

dlouhověkosti

 

 

Proč by se měla provádět detoxikace organismu?

Co je vůbec detoxikace organismu?

Není to pouze další nehmatatelná, nezměřitelná "léčebná" kategorie?

 

Lidský organismus je na jistou dávku toxicity zvyklý a zdravý imunitní systém si s toxiny většinou dokáže snadno poradit. Problém si však nastolilo lidstvo samo. Ty tam jsou doby, kdy jsme běhali bosí po zelených stráních a od rána do večera nasávali voňavý, čistý vzduch. Současný chaotický svět, hektický životní styl, neustále se rozvíjející průmyslná výroba, rostoucí doprava a mnohé další faktory mají na svědomí rapidní nárůst toxinů, se kterými se setkáváme v běžném životě. A to už je pro organismus skutečně neúnosné.

Detoxikace, tedy očista těla, patří k základním preventivním a léčebným metodám v přírodní medicíně. Ideálním obdobím na očistu je jaro. Tato jarní detoxikace je neobyčejně účinná v tom, že pomáhá organismu rychle řešit potíže spojené s akutním onemocněním. Mezi průvodní příznaky "toxicity" v organismu patří únava, zvýšená teplota, zánět, bolest a podobně. A jsou to právě akutní onemocnění, u kterých zaznamenáváme největší úspěch s krátkodobou detoxikací. Opakovaná a nebo dlouhodobější detoxikace odstraňuje pak i většinu chronických obtíží.

Na jaře, kdy vládne prvek dřeva, směřuje energie přírody vzhůru. Strava by měla být nejlehčí v roce. Játrům, jejichž elementem je právě dřevo, pomáhá v tomto období sladká a pikantní chuť, kyselá chuť je vyživuje. Je dobré omezit příjem slaných a tučných potravin. Jídlo se má vařit kratší dobu. Mezi doporučené potraviny patří mátový čaj s medem, čerstvé rašící výhonky, řeřicha, vojtěška, cibule, zázvor, křen.

Účelem detoxikace je odstranit odumřelé buňky, tkáně a toxiny, které se v organismu hromadí. Buňky se obnovují během celého našeho života, nové buňky nahrazují staré a odumírající. Detoxikací se tělo zbavuje jedovatých látek (toxinů). Toxické látky se v těle hromadí následkem sedavého způsobu života a konzumace potravin, které často obsahují mnoho živočišných bílkovin, rafinovaných cukrů, barviv, konzervantů, hormonů, antibiotik, dále se toxiny nacházejí ve vodě, v ovzduší (výfukové plyny, smog) i v podobě záření (mobilní telefony, elektrospotřebiče). Odpadní látky se v těle zadržují a zpomalují regeneraci orgánů (staré rozpadající se buňky jsou pomaleji nahrazovány novými buňkami). 

Strava před a během detoxikace 

Z jídelníčku je třeba vyloučit rafinované a průmyslově upravované potraviny a naopak se doporučuje konzumovat potraviny, které podporují detoxikaci a regeneraci celého organismu. Po dobu detoxikace je nutné vyloučit překyselující potraviny, mléčné výrobky, maso, bílý cukr. V pitném režimu je třeba se vyvarovat  kofeinu (káva, kakao, čokoláda, káva) a alkoholu. Lze pít teplejší přefiltrovanou a převařenou vodu, bylinné čaje jako například pampeliškový nebo řepíkový čaj a bylinnou kávu. Při vaření je dobré používat jen extra panenský olivový olej a koření jako římský kmín, fenykl, zázvor, koriandr, skořici, kardamom, černý pepř. Mořskou nebo běžnou sůl nahraďte himalájskou kamennou solí. Tradiční směs koření známá pod názvem Trikatu nebo Pačak podporuje spalování toxinů. 
 

 


Detoxikace jako

prevence

celková regenerace

léčba potence a plodnosti

léčba chronických onemocnění

 

 

Pro koho je detoxikace organismu vhodná? 

Existují čtyři základní okruhy "pacientů", u kterých se detoxikace uplatňuje nejvíce. Jednak jako prevence pro zdravé lidi (prevence je vždy lepší než pozdější léčení). Dále detoxikace pro celkovou regeneraci a omlazení organismu zejména ve středním věku. Další možností je léčba pro zvýšení potence a plodnosti. A v neposlední řadě potom při samotné léčbě chronických onemocnění, jako jsou například chronická horečka, záněty kloubů, revmatismus, dna, bolesti zad, hemeroidy, nemoci srdce, anorexie, gynekologické poruchy, cukrovka, nemoci jater, kožní vyrážky, ekzémy a lupenka, chronické průjmy, krční, nosní, ušní a oční onemocnění, otoky, únava, vyčerpání, nadváha, časté nachlazení, astma, nervová onemocnění, sexuální poruchy, bolesti hlavy a migréna, nadýmání, zažívací obtíže, močové a žlučníkové kameny, deprese, nespavost a mnoho dalších. 

Detoxikace a regenerace pomocí bylinných směsí 

Následující uvedené bylinné směsi jsou vhodné pro užití během detoxikace a které nemají nežádoucí účinky a ani při dlouhodobém užívání nejsou návykové. Detoxikační bylinné směsi lze užívat během detoxikačních dnů i před samotnou detoxikací.  Nejčastější je během detoxikace užívat bylinné směsi na játra, na začátku a na konci detoxikace provést očistu střev a následně po detoxikaci pít čaj na očistu ledvin. Tyto čaje lze užívat i samostatně jako bylinnou kúru (po několik týdnů).

 

 

Čínské houby ZHI :           Královská houba Yunzhi (Coriolus versicolor)

                                         Lingzhi kořen života (Ganoderma lucidum)

                                         Tibetský klenot Cordyceps (Cordyceps sinensis)
 

Tělesné detoxikační systémy jsou:  játra, plíce, kůže, ledviny, střeva a lymfatický systém. 

Organismus vyplavuje toxiny  močí, potem, dechem, stolicí.

Toxiny se mohou usadit kdekoli v těle, napadají i naši psychiku, která se  může začít náhle měnit.

DETOXIKACE, která vychází ze základů čínské medicíny staré více než 5000 let
odstraňuje z organismu podstatnou část toxinů, které se do těla dostávají především

 
• stravou a pitím
• dýcháním
• z těla matky v období těhotenství
• pohlavním stykem a líbáním
• bodnutím hmyzem a kousnutím zvířaty
• poraněním pokožky
• otěrem a oxidací zubních materiálů v ústní dutině
• vlivem životního prostředí
 

 

Detoxikace jater

Játra jsou chemickou továrnou organismu, kde probíhá v každém okamžiku asi 500 chemických reakcí. Tento fakt sám o sobě svědčí o jejich důležitosti a nutnosti udržovat je v co nejlepší formě. Játra ovlivňují funkce celého organismu. Proto je detoxikace jater tak důležitá. Úprava stravy je základní podmínkou správného fungování jater a tím i optimální funkce celého organismu.

Látky které pomáhají při detoxikaci jater

 
  • zinek spolu s vitamínem A
  • měď železo nutné pro tvorbu hemoglobinu
  • hořké byliny: vachta trojlistá, ostropestřec mariánský, hořec žlutý, smil písečný
  • Ostropestřec mariánský - olej lisovaný za studena -chrání a posiluje játra

Detoxikace ledvin

 
  • Mladý zelený ječmen - svěží nápoj plný minerálů a vitamínů
  • Mladá pšenice -podporuje činnost ledvin, pozitivně působí na trávicí trakt
  • Březová šťáva -posiluje ledviny, obsahuje mnoho důležitých minerálů a vitamínů
  • Brusinková šťáva - přírodní léčebný prostředek s vysokým obsahem vitamínů

Detoxikace střev + celého organismu

 

Chlorofyl (přírodní látka, způsobující zelené zabarvení rostlin) působí protizánětlivě a urychluje hojení poškozené tkáně. Jeho očistné vlastnosti jsou v přírodní medicíně známé od pravěku. Pevná vláknina chlorelly (mechanickým způsobem, jako kartáč) odstraňuje nánosy odpadu přichyceného v trávicím traktu. Navíc na sebe váže jedovaté látky (i těžké kovy)  a odstraňuje  je z organismu. Svým zásaditým působením  reguluje pH a tím vyvažuje překyselení organismu a vytváří podmínky ke správnému fungování imunitního systému.

 

 

 

Detoxikace

 

jako "čínská zeď"
proti "usazování"
toxinů v těle


© 2012   MUDr. Martin Müller - ordinace TCM